Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że coraz więcej osób zaczyna wykorzystywać ją w nie do końca uczciwy sposób. Zwłaszcza, odkąd AI może wykonywać za nas coraz więcej zadań, związanych chociażby z tworzeniem treści, grafik czy projektowaniem. Oczywiście, korzystanie z tego typu narzędzi jest jak najbardziej naturalne. Dzięki sztucznej inteligencji można zoptymalizować obecnie wiele procesów, oszczędzając swój czas i skupiając się na ważniejszych aspektach. Niemniej jednak ważne jest, aby być w tym uczciwym. Dlaczego odpowiedzialność w erze AI jest tak ważna i jak o nią zadbać?
Czy projektowanie z wykorzystaniem AI ma jakąkolwiek szansę na to, by być etyczne?
Brak etyki w projektowaniu z wykorzystaniem AI dotyczy przede wszystkim tego, że osoby, które z niej korzystają, nie robią tego uczciwie. Bardzo często ukrywają fakt, że wspomagają się sztuczną inteligencją, a nie każdy, kto zleca projekt, chce, aby była ona za niego współodpowiedzialna. Wiele osób wciąż nie ma do niej zaufania i to jest zrozumiałe.
Chociaż narzędzia takie, jak chat GPT, cały czas się rozwijają i są udoskonalane, nie tworzą tak jakościowych projektów, jak ludzki umysł. Niestety, wciąż zdarza się, że AI wykorzystuje błędne informacje. Z tego względu gotowy projekt może wprowadzać w błąd i nie być autentyczny, a to właśnie za autentyczność i jakość się płaci.
Czy w takim razie projektowanie z wykorzystaniem AI ma jakąkolwiek szansę na to, by być etyczne? Oczywiście. Wymaga to jednak założenia, że branża będzie uczciwa. Nie każdy, kto zleca dany projekt ma coś przeciwko, aby wspomagać się sztuczną inteligencją. Chociażby ze względu na to, że dzięki temu jego realizacja może trwać znacznie krócej. Zleceniodawca musi jednak o tym wiedzieć, a twórca projektu dokładnie zweryfikować jego poprawność i wszystkie pozostałe aspekty tak, by gotowy produkt spełniał wszystkie standardy projektowania.
Czytaj także: Kto kogo czego uczy? Merytoryczna i etyczna odpowiedzialność w erze AI
Niestety istnieje ryzyko, że osoby, które korzystają z AI, mimo coraz większej świadomości, nie przyznają i nie będą się do tego przyznawać. Muszą one jednak zdawać sobie sprawę z tego, że coraz więcej zleceniodawców potrafi odróżnić pracę ludzkiego umysłu od tej, wygenerowanej przez sztuczną inteligencję. Brak uczciwości, może więc szybko wyjść na jaw.
Jak zadbać o etyczną odpowiedzialność w erze AI?
W jaki sposób można zadbać o to, aby wykorzystywanie AI było etycznie odpowiedzialne? Tym, co można zrobić już teraz, jest zwiększanie świadomości jej użytkowników, a także samych odbiorców. Pomóc powinny programy edukacyjne oraz dedykowane warsztaty, które mogłyby przyczynić się do lepszego zrozumienia potrzeby stosowania danych zasad i wdrożenia ich w praktykę.
Oczywiście wzrost kompetencji i świadomości wśród twórców i projektantów, korzystających z AI to nie wszystko. W najbliższych latach na pewno warto skupić się także na rozwoju technologii, które mogłyby wspierać etykę pracy, a także pomyśleć o stworzeniu niezbędnych regulacji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz