Zamknij
REKLAMA

Już wkrótce rozpoczną się zapisy na swimrun. Szykujecie się?

14:51, 21.01.2020 | Krzysztof Suszka
REKLAMA
Skomentuj
Aquaman Swimrun Międzychód w Krainie 100 Jezior to wyjątkowe wydarzenie na sportowej mapie Polski

Już wkrótce rozpoczną się zapisy na swimrun. Jedyne takie wydarzenie sportowe w kraju. I to właśnie w powiecie międzychodzkim.

Na poczatku paźdzerinika 2019 roku pisaliśmy o podpisaniu w Międzychodzie porozumienia w sprawie przeprowadzenia na terenie powiatu międzychodzkiego zawodów swimrun. To sportowe wydarzenie zostanie przeprowadzone wspólnie przez Powiat Międzychodzki, Gminę Międzychód, Gminę Kwilcz, Stowarzyszenie Nowy Międzychód oraz Swimrun Polska. Na weekend 25-26 lipca 2020 roku do Międzychodu zjadą się fani swimrunu z kraju i zagranicy. 

Kto może wziąć udział w swimrunie? Na pewno trzeba potrafić biegać. Bez tego się nie obejdzie. Oczywiście też pływać. Z tym, że pływanie w swimrunie jest specyficzne ze względu na dopuszczalny sprzęt. Ze względu na dużą ilość zmian woda-ląd zazwyczaj nie opłaca się zdejmować na czas pływania butów (co nie oznacza, że nie można). Nogi z butami ciągną nam w dół. Dlatego na czas pływania dopuszczone jest używanie pull buoy’a. To element wypornościowy, który można często spotkać na basenach, używany gdy chcemy podszkolić technikę. Tak zwana ósemka utrzymuje nasze ciało w idealnej pozycji, pozwala bez wysiłku utrzymać się na wodzie, a w trakcie pływania powoduje, że nasz oddech jest znacznie mniej przyśpieszony niż w przypadku „machania” nogami. Są również minusy – nasze nogi nie mogą nam wtedy służyć jako dodatkowy napęd i płyniemy na samych rękach. I znów z tego powodu w swimrunie można używać wiosełek pływackich, które pozwalają nam płynąć szybciej na samych rękach.
Na wyścigach swimrun do wyboru są dystanse od 5 km do ponad 45 km. Przykładowo najkrótszy składa się z 4 km biegu i 1 km pływania. Nie oznacza to jednak, że musimy być w stanie przepłynąć na raz 1 km – jest on podzielony na 3-4 sekcje – dając nam średnio 200-300 metrowe odcinki pływackie.  

Dotychczas zawody tego typu odbywały się w parach. Zawodnicy startowali na Mazurach, w Bieszczadach i teraz czas nadszedł na powiat międzychodzki. A wyjątkowość polega na tym, że u nas odbędą się jedyne zawody, kiedy zawodnicy startują indywidualnie. 

Zapisy rozpoczną się 3 lutego, ale już teraz możecie się zastanawiać jaki dystans będzie Wam odpowiadał.

Są trzy możliwości:

  • AQUAMAN ~ 24km=20km biegania + 4km pływania
  • AQUAMAN SPRINT ~ 12km=10km biegania + 2 km pływania
  • AQUAMAN INTRO ~ 6km= 5km biegania + 1km pływania

Biuro zawodów będzie w hali przy stadionie na ul. Sportowej w Międzychodzie i stamtąd zawodnicy wystartują. W zależności od wyboru trasy do pokonania będą trzy jeziora: Miejskie, Bielskie i Młyńskie w Prusiumu.  A więcej szczegółów już wkrótce. Jesteśmy patronem medialnym, więc będziemy informować na bieżąco .

[ZT]744[/ZT]

(Krzysztof Suszka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© wiescimiedzychodzkie.pl | Prawa zastrzeżone