Zamknij

Co zrobić, gdy rodzic porwie dziecko?

15:30, 29.03.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:02, 30.03.2022
Skomentuj Foto:partner Foto:partner

Zdarza się też, że na przykład podczas konfliktu partnerów dochodzi do udanej próby porwania dziecka. Różni się ono od sytuacji uprowadzenia dziecka. Jak się zachować w takiej sytuacji, aby działać możliwie najbardziej efektywnie? W tym artykule radzimy, co zrobić, gdy rodzic porwie dziecko.

Kiedy mówimy o porwaniu?

Porwanie rodzicielskie to sytuacja, w której jedno z rodziców nie informując o tym drugiego, wywozi lub zatrzymuje dziecko przez długi czas (na stałe). Tym samym pozbawia drugiego rodzica kontaktu, który ma na to prawo w ustalonym zakresie. Porwanie dziecka cechuje się niewiedzą o tym, gdzie dziecko przebywa. Do porwania może też dojść pod pretekstem krótkiego pobytu u rodzica, często kontakt jest tracony nie tylko z dzieckiem, ale też z rodzicem. Należy pamiętać, że do porwania rodzicielskiego dochodzi, kiedy porywający rodzic posiada pełne prawa rodzicielskie.

Co za tym idzie, porwanie w tym przypadku zgodnie z polskim prawem nie jest traktowane jako przestępstwo. Za przestępstwo sankcjonowane uznaje się tylko uprowadzenie dziecka. O uprowadzeniu mówimy, kiedy uprowadza rodzic, który nie posiada lub posiada ograniczoną władzę rodzicielską. Właśnie dlatego, w przypadku porwania, które w świetle polskiego prawa nie jest przestępstwem, policja czasami nie chce interweniować w tę sytuację. Po pierwsze, nie ma podstaw prawnych koniecznych do interwencji, a po drugie, policja czasami traktuje sytuację po prostu jak konflikt rodzinny. Co więc możesz zrobić w takim wypadku? Aby dowiedzieć się więcej o porwaniu i uprowadzeniu dziecka, sprawdź ten artykuł: Porwania rodzicielskie i uprowadzenia rodzicielskie

Postępowanie w przypadku porwania dziecka przez rodzica

Warto przede wszystkim spróbować zachować spokój. Pomimo stresu, przemyślane działanie będzie o wiele bardziej pomocne. Jest parę możliwości działania w przypadku porwania przez rodzica. Oczywiście, niezależnie od tego czy drugi rodzic posiada takie same prawa rodzicielskie czy nie, warto zawiadomić policję. Co jednak możesz zrobić poza tym?

Po pierwsze, możesz złożyć specjalny wniosek do sądu o odebranie dziecka porywającemu rodzicowi. Jeśli natomiast nie wiesz, gdzie może przebywać dziecko, należy złożyć wniosek o ustalenie jego miejsca pobytu.

Kolejną możliwą reakcją może być złożenie wniosku do sądu o pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej dla drugiego rodzica. Jeśli jednak nie chcesz decydować się na ten krok, możesz również złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Ostatnim sposobem jest powiadomienie pracownika socjalnego.

Konsekwencje porwania rodzicielskiego

Zdarza się, że kiedy dochodzi do sytuacji porwania dziecka przez jednego z rodziców, nie myśli on o konsekwencjach, jakie mogą z niego płynąć. Po pierwsze, dzieci nie są pionkami, których używa się do wygrania konfliktu. Takie zdarzenie może bardzo negatywnie wpłynąć na dziecko i odbić się na jego psychice. Może mieć zespół stresu pourazowego albo napady lęków. Jeśli natomiast chodzi o konsekwencje bezpośrednio dla rodzica, może się to skończyć ograniczeniem lub pozbawieniem praw rodzicielskich. Wynika to z tego, że porwanie dziecka jest naruszeniem przysługującej władzy rodzicielskiej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%