Zamknij
REKLAMA

Szukamy informacji o powstańcach wielkopolskich

14:15, 14.07.2020 | Roma Chalasz
REKLAMA

Koledzy, którzy od lat próbują zebrać w jedną całość wiedzę o powstańcach wielkopolskich ziemi sierakowsko – międzychodzkiej nieustannie potrzebują pomocy. Przede wszystkim kopii zdjęć, dokumentów i wszelkich informacji. Ostatnie sukcesy owocujące nowymi odkryciami a związane z apelami zamieszczanymi na facebooku ośmielają, aby zwrócić się o kolejną pomoc.

Czynimy tak zwłaszcza dlatego, że jak pokazała wizyta na cmentarzy junikowskim w Poznaniu przy okazji porządkowania grobów powstańczych, skala zapomnienia, przynajmniej dla nas, jest „przerażająca”. Tym razem poszukujemy zdjęć i informacji o człowieku, o którym wiemy dość dużo.

Biskup Stanisław  (1899-1978)

Urodził się 16 IV 1899 w Łężcach (pow. Międzychód), w rodzinie Józefa i Elżbiety z domu Ruta. Ukończył Szkołę Powszechną. Młodość spędził w Łężcach przy rodzicach, pracując w rodzinnym, 9 ha gospodarstwie rolnym. W 1918 r. został wcielony do armii pruskiej. Do Powstania Wielkopolskiego przystąpił ochotniczo w Poznaniu na dworcu kolejowym, jadąc do domu na urlop z wojska niemieckiego. Następnie 10 stycznia 1919 r wstąpił w Sierakowie do oddziału powstańczego, z którym brał czynny udział w walkach z bronią w ręku na odcinku Sieraków, Kolno, Kamionna. Na początku w luźnych oddziałach powstańczych, następnie w regularnych oddziałach walczył na terenie powiatów wolsztyńskiego i nowotomyskiego pod dowództwem por. Napierały i por. Stanisława Szymandery, szeregowy. Zdemobilizowany w Stęszewie wrócił do Łężec, gdzie założył rodzinę i w dalszym ciągu pracował, wtedy już na swoim gospodarstwie rolnym. Od 14 IV 1935 r. należał do Koła Chrzypskiego Związku Weteranów Powstań Narodowych RP 1914-1919. Został zweryfikowany jako weteran powstania wielkopolskiego dnia 28 XI 1935 r. (nr weryfikacyjny 9808, Archiwum Badań nad Historią Powstania Wielkopolskiego nr 17399). Od 1938 r. w Związku Powstańców Wlkp. – Koło Chrzypsko W. Podczas okupacji hitlerowskiej nie został wysiedlony. Musiał jednak co niedziela meldować się na posterunku policji w Chrzypsku Wielkim. Miał też zastrzeżone, że drogę z Łężec do Chrzypska musi pokonywać pieszo. Nie było mu wolno dojeżdżać na posterunek rowerem, zaprzęgiem konnym czy jakimkolwiek innym środkiem lokomocji, co Niemcy skrupulatnie sprawdzali od czasu do czasu. Taki stan rzeczy trwał do lipca 1942 r, kiedy to najstarsza córka Joanna osiągnęła pełnoletność. Wtedy zabrano ją na roboty do Rzeszy a wobec Stanisława złagodzono obowiązek cotygodniowego meldowania się w Chrzypsku. Początkowo zmieniono nakaz do comiesięcznego wstawiania się na posterunku a po jakimś czasie anulowano go całkowicie. Córka wróciła do rodziny po upadku Niemiec hitlerowskich. Po zakończeniu wojny Stanisław Biskup kontynuował pracę w swoim gospodarstwie do 1963 r. Wtedy przekazał ziemię do PGR. Przez krótki okres po oddaniu ziemi, pracował jako brygadzista w PGR. W 1964 r. przeszedł na emeryturę. Wolny czas spędzał zajmując się przydomowym ogrodem. Zasiadał w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Łężcach. Po 1945 r. był członkiem Związku Powstańców Wielkopolskich koło Chrzypsko Wielkie później należał do ZBoWiD. Za udział w powstaniu wielkopolskim 24 II 1972 r. został awansowany do stopnia podporucznika. Był głęboko wierzącym, bardzo bogobojnym człowiekiem. Zmarł 3 XII 1978 r. w Łężcach i został pochowany na cmentarzu w Lutomiu.

Jeżeli macie jakiekolwiek inforamcje o Stanisławie Biskupie lub o innych Powstańcach piszcie na adres [email protected]

Więcej informacji nie tylko o powstańcach na stronie www.sierakowhistorianieznana.pl 

(Roma Chalasz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%