Zamknij
REKLAMA

Patriotyzm jako część etosu służby Policji Państwowej

15:43, 05.06.2019 | K.S
REKLAMA

Policja Państwowa została utworzona w Polsce na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku o policji państwowej, która dokonała unifikacji wcześniej istniejących formacji policyjnych Milicji Ludowej, powołanej dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w dniu 5 grudnia 1918 r. i Policji Komunalnej, powołanej dekretem Naczelnika Państwa w dniu 9 stycznia 1919 r.

Pomimo utworzenia Policji Państwowej w 1919 roku to na terenie województwa poznańskiego i powiatu międzychodzkiego ustawa zaczęła obowiązywać dopiero 16 lipca 1920 roku, kiedy to powołano Komendę Okręgową Policji Państwowej w Poznaniu i 8 Posterunków Policji Państwowej w Międzychodzie podległych Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Samodzielną Komendę Powiatową PP w Międzychodzie powołano dopiero w 1932 roku.

W 2019 roku obchodzimy 100.rocznicę utworzenia Policji. Przez te wszystkie lata zmieniało się umundurowanie, zasady służby i oczywiście skala przestępczości. Zobaczcie chociaż namiastkę tego jak się to zmieniało. Więcej można zobaczyć na wystawie upamiętniającej 100.Rocznicę Powstania Policji Państwowej, która jest dostępna w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%