Zamknij
REKLAMA

Kto kim jest w Międzychodzkiej Policji 1919-2019

19:00, 09.02.2020 | Ryszard Sulej
REKLAMA

We wtorek 7 lutego odbyła się prezntacja monografii "Kto jest kim w Międzychodzkiej Policji 1920-2019". O okoliczności powstania tej wyjątkowej pozycji opowiada jej autor Ryszard Sulej.

Swoją historię powinniśmy znać. Do tej pory nie było opracowania na temat Międzychodzkiej Policji. Kilkanaście lat temu wpadł mi do głowy pomysł, aby ustalić komendantów powiatowych od 1945 roku, gdyż sądziłem, że tych przedwojennych to już chyba nikt nie pamięta. Na początku zapytałem kolegę, Andrzeja Lange, o wcześniejszych komendantów. Wymienił tych co znał, a po nazwiska kolejnych skierował mnie do pana Henryka Świniarskiego byłego zastępcę Komendanta Powiatowego MO. Zapisałem nazwiska. I powiedział: ”Idź do p. Marii Prętkiej (p. Barbara Goślińska) ona razem z mężem pracowała w komendzie, to na pewno ma wiedzę na ten temat, bo chyba jej ojciec też pracował w komendzie.” Pani Prętka mówi: „Tak mój ojciec pracował, ale przed wojną. Pokazała zdjęcie ojca z komendantem i kolegami. To zdjęcie mnie urzekło. Następnie pani Maria skierowała mnie p. Ireny Loby, której ojciec też miał pracować w policji przedwojennej. Okazało się, że pracował, ale w straży granicznej. Tutaj też dostałem kilka zdjęć. Dalej poszedłem do p. Edmunda Nawrocika, który z wielkimi emocjami opowiadał o swoim ojcu przodowniku Ignacym, który był powstańcem wielkopolskim, żandarmem, policjantem, jeńcem Ostaszkowa i cytując Sybiriadę: „zginął na nieludzkiej ziemi”. Potem następna wizyta i zdjęcia. I tak to się zaczęło. Teraz to praca głównie z Internecie i surfowanie po archiwach.

Po zagłębieniu się w życiorys konkretnego policjanta, okazało się, że policjanci to zwykli ludzie, lecz o niezwykłych życiorysach. Każdy człowiek jest interesujący, kiedy go poznamy. I temu ma służyć moja monografia - poznaniu ludzi niezwykłych w granatowych i niebieskich mundurach.

Ze swoje strony zwracam się do Państwa, abyście przejrzeli swoje szuflady, strychy, albumy, domowe skarbce i podzielili się skarbami naszej lokalnej historii.

W mojej monografii są również opisy dotyczące całej formacji, a jest to umieszczone, aby czytelnik mógł zapoznać się z mechanizmami i pragmatyką służby.

Kluczowa rola w patriotycznej formacji narodu polskiego przypadła w okresie międzywojennym służbom mundurowym, w szczególności Wojsku Polskiemu. W tych trudnych warunkach wyjątkowa rola przypadała także Policji Państwowej.

Komendy i posterunki Policji Państwowej były symbolem obecności państwa polskiego w terenie, o czym świadczyła stała obecność symboli narodowych i napisów na budynkach. W siedzibach umieszczano portrety prezydenta RP, komendanta głównego, a po 1926 r. marszałka Piłsudskiego.

PP stawiała także na rozwój kultury duchowej zarówno funkcjonariuszy, jak i ludności cywilnej. W komisariatach działały biblioteki publiczne. W ówczesnych realiach, zwłaszcza na Kresach, biblioteki policyjne były często jedynym miejscem poza szkołą, gdzie ludność mogła zetknąć się z książką. Status policjanta jako człowieka wykształconego był w społeczeństwie stosunkowo wysoki. Policjanci byli nie tylko urzędnikami Państwa, ale jego codziennie widzianym na ulicach wsi i miast symbolem.

Jeżeli będziecie Państwo chcieli podzielić się z innymi wiadomościami o tych, którzy tworzyli histori służb mudnurowych powiatu międzychodzkiego zaparszam do kontaktu.

(Ryszard Sulej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%