Z dyrektorem międzychodzkiego szpitala Bartoszem Grobelnym rozmawiamy o udogodnieniach dla pacjentów, oszczędnościach a także o tym czy pogotowie będzie przy szpitalu. Przypomnijmy, że Bartosz Grobelny został dyrektorem SPZOZ w Międzychodzie w dniu 8 marca 2018 r. Przez niektórych nazywany jest wychowankiem tego szpitala ponieważ zaczynał tu pracę w 2003 roku jako salowy. Zdobywając doświadczenie praktyczne jednocześnie studiował kierunki związane bezpośrednio ze zdrowiem publicznym.
Jest Pan dyrektorem od 10 miesięcy. Czy już wszystko funkcjonuje tak jak Pan planował?
Nie wszystkie plany udało się jeszcze zrealizować, tym bardziej, że niektóre z nich są długoterminowe. Problemów do rozwiązania nadal jest sporo. Na drodze w ich rozwiązaniu staje wiele przeszkód, ale powoli staram się realizować to co zakładałem i przedstawiłem komisji konkursowej.
Ze zmian najbardziej odczuwalnych dla pacjentów to usprawniliśmy rejestrację do poradni specjalistycznych, poprzez wyodrębnienie 2 stanowisk do obsługi bezpośredniej. Wdrożyliśmy system kolejkowy. W planach jest rejestracja online. Powstała też nową strona internetowa – ciągle w trakcie udoskonalania. Jest jeszcze wiele informacji, jakie chciałbym na niej umieścić. Na pewno pojawiać się będą tam informacje przydatne pacjentom.
Od tego roku szpital zaangażował się w działalność WOŚP. W hali widowiskowo-sportowej w Międzychodzie mieliśmy swoje stanowisko oraz zabezpieczaliśmy imprezę karetką z ratownikami. Pamiętamy o tym ile nasz szpital zawdzięcza Orkiestrze.
Ponadto planów jest wiele, dotyczą one zarówno poradni specjalistycznych jak i oddziałów szpitalnych. Aktualnie jestem w trakcie realizacji kilku z nich, jednakże do momentu ostatecznych deklaracji wolę wstrzymać się z podawaniem konkretów.
Szpital nie jest zakładem przemysłowym, którego linię produkcyjną możemy w danym momencie zatrzymać i wdrożyć pewne usprawnienia. Działamy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każda zmiana organizacyjna musi zostać wprowadzona poprzez uzgodnienia na każdym poziomie działalności tak, aby nie doszło do nieprawidłowości w funkcjonowaniu i opiece nad pacjentami.
Często jako mieszkańcy nie zdajemy sobie sprawy ilu osób korzysta z pomocy szpitalnej.
W 2018 roku w poradniach specjalistycznych udzielonych zostało 44 730 porad. W oddziałach szpitalnych łącznie odbyło się 13 716 hospitalizacji. Na świat w SPZOZ Międzychód przyszło blisko 600 noworodków. Mam nadzieję że powyższe liczby wskażą, jaką pracę wykonuje personel szpitala.
Aktualnie głównym problemem szpitali jest brak kadr medycznych. Dotyczy to głównie szpitali powiatowych. Wymagania płynące z kolejnych rozporządzeń MZ stale rosną. Brakuje pielęgniarek, położnych, ale także lekarzy specjalistów.
Wprowadzenie norm pielęgniarskich postawiło dyrektorów wielu szpitali przed trudnymi decyzjami.
Z dniem 01 stycznia 2019 roku w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które zakłada zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych na oddziałach. Od tej pory o ich liczbie na poszczególnych oddziałach nie decyduje już dyrekcja szpitala, czy możliwości finansowe i kadrowe placówki, ale rozporządzenie ministra. Wskaźniki zatrudnienia określa się teraz w przeliczeniu na łóżko. Są one następujące:
– 0,6 pielęgniarki na łóżko dla oddziału o profilu zachowawczym,
– 0,7 pielęgniarki na łóżko dla oddziału o profilu zabiegowym
Dla szpitali to duży kłopot - i to nie tylko finansowy. Wszyscy dyrektorzy zastanawiają się przede wszystkim, skąd wziąć dodatkowe kadry, skoro od lat słyszy się o zapaści demograficznej w tym zawodzie. Jeszcze niedawno samorządy pielęgniarskie wskazywały, że aby ten trend powstrzymać, do zawodu powinno wchodzić dwa razy więcej osób niż obecnie, mimo to,normy zostały wprowadzone.
Dla SPZOZ Międzychód po przeliczeniu minimalnych norm według wytycznych z rozporządzenia względem łóżek zgłoszonych do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, aby spełnić wymagania zawarte w ww. Rozporządzeniu MZ, bez redukcji łóżek na dzień 01.01.2019 r. zabrakło łącznie ponad 30 etatów pielęgniarskich oraz położniczych. W celu zachowania stanu zatrudnienia na tym samym poziomie, należałoby zredukować około 60 łóżek w szpitalu, z różnym podziałem w oddziałach. Do końca 2018 roku posiadaliśmy 158 łóżek szpitalnych. Dlatego nie mogliśmy pozwolić sobie na tak drastyczną redukcję łóżek. Po analizie średniego obłożenia łóżek na poszczególnych oddziałach wybraliśmy wariant pośredni. Z jednej strony dostosowaliśmy ilość łóżek do aktualnego zapotrzebowania. Z drugiej pozyskujemy i zwiększamy etaty pielęgniarskie i położnicze. Obecnie posiadamy więc 122 łóżka szpitalne.
Czy jest szansa, aby w 2019 roku karetki pogotowia były przy szpitalu?
Prezydent Andrzej Duda w maju 2018 r. podpisał ustawę zakładającą upaństwowienie ratownictwa medycznego. Aktualnie obowiązujące umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego mają obowiązywać na okres, na jaki zostały zawarte, nie dłużej niż do 31 marca 2019 r. Ustawa przewiduje m.in., że umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) będą powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku SPZOZ Międzychód, zgodnie z powyższymi założeniami oznacza to, iż z dniem 01 kwietnia 2019 r. zespoły ratownictwa medycznego – podstawowy oraz specjalistyczny – mają ponownie udzielać świadczeń w strukturach szpitala.Trwają prace nad organizacją systemu PRM. Jest wiele niewiadomych. Jednakże myślę że w ciągu najbliższych tygodni wszystko się wyjaśni. Wtedy będę mógł przekazać więcej.
Trwają dyskusje odnośnie podwyżki cen energii elektrycznej. Jak to wygląda w przypadku szpitala?
Z dniem 31.12.2018 r. wygasła 3-letnia umowa na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej na potrzeby SPZOZ Międzychód. W związku z powyższym w IV kwartale 2018 r. wszczęte zostało postępowanie przetargowe, na podstawie którego wyłoniono dostawcę energii elektrycznej. W wyniku zawartej umowy przetargowej nastąpił wzrost wartości zakupu energii elektrycznej względem stawki obowiązującej w ramach 3-letniej umowy przetargowej o ponad 60% - tj. do stawki z początku roku 2016. Istotne zatem jest optymalizowanie zużycia energii elektrycznej, a tym samym minimalizowanie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej, dlatego też SPZOZ Międzychód – realizując inwestycje na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy stawia na rozwiązania oświetlenia ledowego. Przeprowadzając remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wymieniono oprawy oświetleniowe w miejscach, gdzie najczęściej korzysta się z oświetlenia tj. w ciągach komunikacyjnych oddziału. Sukcesywnie wymieniamy także źródła światła w pozostałych częściach szpitala z jarzeniowych na źródła ledowe w ciągach komunikacyjnych, do których, ze względu na rozwiązania projektowe budynków nie dochodzi światło dzienne.
Podkreślić należy także fakt, iż zgodnie z przyjętą Ustawą z dnia 28 grudnia 2018r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw – Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną, które po dniu 30 czerwca 2018r. zawarło umowy sprzedaży energii elektrycznej lub umowy kompleksowe z ceną lub stawką opłaty wyższą od ceny lub stawki opłaty wynikającej z ostatnio obowiązującej umowy jest zobowiązane do zmiany warunków tej umowy nie później niż do dnia 1 kwietnia 2019r., ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2019r. Zmiana warunków umowy nastąpić ma poprzez zmianę ceny energii elektrycznej na nie wyższą niż cenę i stawkę opłat brutto stosowane w dniu 30 czerwca 2018r. z uwzględnieniem zmniejszenia stawki podatku akcyzowego za energię elektryczną. Jednakże pomimo, iż w/w ustawa weszła w życie – nadal brak jest aktów wykonawczych do ustawy, na podstawie których przedsiębiorstwo energetyczne mogłoby skutecznie dokonać zmian zawartych umów.
Przez wielu pracowników jest Pan postrzegany jako „bardziej otwarty” niż poprzednik.
Staram się wysłuchać i rozmawiać z każdym. Niestety nie zawsze jest na to czas.
Uważam, że prawo do swojego zdania ma każdy. Rozmowy i spotkania, na których omawiamy wraz ze współpracownikami pojawiające się problemy pozwalają podejść do problemu z różnych perspektyw.
Dziękuję za rozmowę.
2 0
Za moich czasów nie bylo takich ceregieli