Zamknij
REKLAMA

W świecie meksykańskiej sztuki.Wyjątkowa wystawa w Kwileckim Centrum

21:00, 06.04.2019 | K.S
Skomentuj foto:D.Wawrzyniak
REKLAMA

Od piątku w Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji można oglądać wyjątkową wystawę "W świecie meksykańskiej sztuki". Aby oddać atmosferę tej wystawy poprosiliśmy o jej przedsatawienie autora Wojciecha Woś.

Ból, cierpienie, rozpacz - a jednak Viva la Vida - niech żyje życie. Właśnie dopisując na jednym z ostatnich obrazów słowa Viva la Vida oddała hołd gasnącemu życiu bohaterka wystawy - Frida Kahlo (1907 - 1954).
Wystawa, niczym opowieść o niezwykłej kobiecie - kobiecie niezależnej, która wyprzedziła swój czas, która przykuta do łóżka, z nudy i bólu postanowiła malować. Kobiecie malarce, potem komunistce, feministce i przede wszystkim wspaniałej artystce. Kobiecie legendzie, kwintesencji meksykańskiej sztuki i symbolu artystycznej niezależności.
Owocem kilkumiesięcznej pracy, poszukiwań różnych treści związanych z Meksykiem, z kulturą oraz biografią Fridy Kahlo, wspólnych rozmów była wyjątkowa wystawa w Kwileckim Centrum Kultury w Kwilczu. Wystawę poprzedziła część poznawcza, w której domownicy przybliżając biografię artystki, zabrali gości w podróż do świata Kahlo.
Odnosząc się do wystawy podkreślono, że wszystkie prezentowane prace powstały podczas zajęć terapeutycznych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Międzychodzie. Przedstawiono innowacyjną metodę, którą posłużono się w pracy nad tworzeniem kopii obrazów Kahlo, które tak jak oryginały malowano na różnym podłożu: papierze, płótnie, płytach, drewnie i metalu, wspomagając się niekiedy, dla większej ekspozycyjności, techniką kolażu. Prócz obrazów wystawiono kilka fotografii artystki, kilka figur prekolumbijskich, wzorowaną na azteckiej ceramikę, makietę domu rodzinnego Kahlo - Casa Azul, biżuterię oraz popiersie Fridy - uwięzione w gipsowym gorsecie pokrytym pierwszymi malowidłami artystki. Całość tworzyła namiastkę rzeczywistości, w jakiej żyła i tworzyła Frida Kahlo.
Wszystko to razem przedstawiało wspaniały kult barwy i smaku a gustowne wyeksponowanie najważniejszych treści przekazu stanowiło wyjątkową ucztę dla oka i ducha.
Przybyłym gościom dziękujemy za zainteresowanie i wyrazy uznania dla wysiłku naszych domowników.
* * *
- Tak Frida. Będziesz kimś wyjątkowym. - To właśnie chciała usłyszeć. […]
                                                                                               Wojciech Woś

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

PaulinaPaulina

0 0

Highly energetic blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2? Dildok3; <a href="https://xvj3gsdfghhfies.link/tags/dildok3/">Https://Xvj3Gsdfghhfies.Link</a>, 02:56, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%