Zamknij

Starosta Rafał Litke mówi o wymiernych efektach dwóch lat rządzenia powiatem międzychodzkim

17:06, 07.12.2020 Krzysztof Suszka Aktualizacja: 17:49, 07.12.2020
Skomentuj

Nowa rada powiatu międzychodzkiego na swojej pierwszej sesji spotkała się 22 listopada 2018 roku. Tego dnia na czele starostwa stanął Rafał Litke. Po dwóch latach rządzenia Rafał Litke jest bogatszy o doświadczenia - te dobre i te złe. I cieszy się z tego co udało się zrobić dla mieszkańców.

Za Panem dwa lata rządzenia powiatem międzychodzkim. Kiedy rozmawialiśmy w 2018 roku to początek opisywał Pan jako emocjonalny rollercoaster. Jak jest teraz ? 
Teraz Panie Redaktorze jestem o dwa lata bogatszy w doświadczenia – te dobre, jak i te złe. Wielu politykom i samorządowcom udowodniłem, że zarząd i ja jemu przewodniczący jesteśmy poważnymi partnerami i dzisiaj są tego wymierne efekty. A zapewniam Pana, że to jeszcze nie koniec. Chciałbym, aby podobnie myśleli o naszej pracy mieszkańcy. Wierzę, że ich nie zawodzimy. Przed nami jeszcze trzy lata. Wyciśniemy z tej kadencji maksa maksów dla powiatu i to mogę Państwu obiecać. 

Jak podsumuje Pan te dwa lata ?
Dwa lata ciężkiej pracy, ale z bardzo wymiernymi efektami. Przede wszystkim permanentnie pozyskujemy środki zewnętrzne na nasze inwestycje. Bardzo dobrze ułożyliśmy stosunki z Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim, parlamentarzystami oraz radnymi sejmiku województwa. Zawsze możemy liczyć na ich pomoc. Dzięki temu robimy więcej. W dwa lata pozyskaliśmy kilka milionów złotych. Same dofinansowania, które realizowaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych, to kwota ponad 8 000 000 złotych. Pozyskujemy pieniądze na wyposażenie szpitala, domów pomocy społecznej oraz szkół i Muzeum Zamek Opalińskich.  Wspierają nas także gminy oraz firmy, fundacje a nawet osoby prywatne, czego najlepszym dowodem jest tegoroczny zakup karetki, za co raz jeszcze bardzo chciałbym podziękować. Ciągle jesteśmy w grze o powrót linii kolejowych do Międzychodu, rozmawiam o budowie obwodnicy Kamionny, czy remontach dróg wojewódzkich na terenie powiatu. Dzieje się dużo dobrego, co oczywiście nie oznacza, że jest tylko przyjemnie i nie mamy problemów.

Dwa lata temu do głównych swoich celów zaliczył Pan oświatę i inwestycje. To jest chyba realizowane zgodnie z założeniami ?
Zdecydowanie tak. Jak mamy się rozwijać, to potrzebujemy inwestycji, a do tego potrzeba także jak najlepiej wykształconych ludzi. W przypadku inwestycji drogowych zrobiliśmy aż nadto, co sobie założyliśmy w planie działania na całą kadencję. W najśmielszych oczekiwaniach nie sądziłem, że otrzymamy w minionym roku dwie dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych i w tym roku zrealizujemy dwa duże remonty dróg Białokosz – Białokoszyce oraz Lewice – Krzyżkówko. Do końca 2020 roku założyliśmy sobie, że zrealizujemy tylko jedną z nich a drugą w roku 2021. A tutaj takie miłe zaskoczenie. Przez dwa lata dokończyliśmy także remont drogi na odcinku Mościejewo – Lubosz. W oświacie remonty i inwestycje idą zgodnie z założonym harmonogramem. Wierzę, że w 2021 roku zakończymy remont budynku Ekonomika, który dodatkowo zostanie wyposażony w windę dla niepełnosprawnych. Ogólniak ma nowoczesną pracownię chemiczną. Szkoły zostały znacząco doposażone w środki dydaktyczne, zwłaszcza laptopy i komputery stacjonarne, projektory, tablice multimedialne. Za blisko 150 000 zł zakupiliśmy nowe ławki i krzesła, biurka i szafy. Wyremontowaliśmy w ramach programu marszałkowskiego „Szatnia na Medal” dwie szatnie – przy Ekonomiku i Zawodówce. To są istotne rzeczy. Staramy się, aby warunki pracy w szkołach były jak najlepsze. 

Kładzie Pan duży nacisk na rozwój turystyczny powiatu. Mówiono o tym m.in. na konferencji online, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.
Czy duży? To chyba za stanowczo powiedziane. Turystyka ma być jedną z gałęzi rozwoju tego powiatu, ale wcale nie twierdzę, że główną. Po prostu jedną z wielu. Żyję tutaj od zawsze i do tej pory dużo mówiło się o turystce, ale te działania nie były skoordynowane na poziomie całej naszej krainy. Każda gmina osobno. A ja mówię – stwórzmy produkt. Razem możemy więcej. Chcę optymalnie wykorzystać warunki naturalne, jakie daje nam położenie, a także infrastrukturę, jaką już posiadamy. Jest wcale niemała. Liczę na wspólne działania wszystkich samorządów, organizacji, stowarzyszeń, czy firm. Dzięki temu uda się wykreować produkt Kraina 100 Jezior. Chcę, aby jak najwięcej osób korzystało z pożytku, jakie dają szeroko rozumiane usługi turystyczne. A do tego co zrobić, aby maksymalnie wydłużyć sezon turystyczny. Przecież mamy potencjał, aby turyści przyjeżdżali do nas przez cały rok. Tym bardziej cieszy mnie, że konferencja spotkała  się z tak wielkim zainteresowaniem.

Co jakiś czas wiele dyskusji wywołują, mówiąc delikatnie, nieporozumienia na linii starosta – burmistrz Międzychodu. Czy jest szansa na porozumienie ?
Nie chcę już dalej o tym rozmawiać. Zostawiam to ocenie mieszkańców. Swoimi publikacjami chciałem dać odpór bezpodstawnym atakom na swoją osobę, Zarząd, Radę i Starostwo. Mnie konstruktywna krytyka napędza do jeszcze lepszego działania. Natomiast pieniactwo denerwuje, a w tym przypadku wręcz oburza. Wraz z Zarządem skupiam się na jak najlepszej pracy i na to chcę poświęcać swoją energię, a nie na toczenie jałowych sporów. 

Czego mieszkańcy powiatu mogą oczekiwać w przyszłym roku ?
Dalszej ciężkiej i uczciwej pracy z naszej strony oraz wymiernych tego efektów. Jakich konkretnie – porozmawiajmy o tym po 17 grudnia, kiedy będzie miała miejsce sesja budżetowa.  
Dziękuję za rozmowę

[ZT]52[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%