Zamknij

Rowerowy Szlak Stu Jezior wśród najciekawszych w Polsce

17.52, 02.08.2021 Patrycja Lewków Aktualizacja: 22.16, 02.08.2021
Skomentuj Rowerowy Szlak Stu Jezior wśród najciekawszych w Polsce/foto:canon_photographer/shutterstock.com
REKLAMA

To nie pierwszy raz, gdy trasa rowerowa przebiegająca przez Krainę Stu Jezior zebrała laury. Tym razem została dostrzeżona w rowerowym przewodniku po Wielkopolsce C&A, w którym opisano trzy najciekawsze trasy regionu. Autorzy tekstu zachęcają, by połączyć kilkudniowy rajd rowerowy ze zwiedzaniem atrakcji powiatu międzychodzkiego i szamotulskiego. Miłośnikom dwóch kółek pozostaje więc tylko spakować sakwy, naoliwić łańcuch i wyruszyć w wakacyjną przygodę!

Licząca sobie 115 km trasa rozpoczyna się w Międzychodzie przy skrzyżowaniu ulic Czynu 600-lecia i Piłsudskiego, gdzie łatwo można odnaleźć jej czarne oznakowania. Następnie należy kierować się na zachód, wzdłuż Jeziora Miejskiego aż do Bielska, za którym szlak odbija w prawo w kierunku Kolna. Jego kolejne kilkadziesiąt kilometrów wije się pomiędzy licznymi akwenami Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, dostarczając kolarzom wielu wrażeń.

Oprócz kilku ostrych podjazdów i urozmaiconej nawierzchni czeka tu na nich moc atrakcji krajoznawczych. Z pewnością warto tak zaplanować wycieczkę, by starczyło czasu na zwiedzanie: rezerwatu w Kolnie z jego 500-letnimi dębami, gotyckiego Kościoła Narodzenia NMP w Kamionnej oraz Muzeum Zamku Opalińskich w Sierakowie. W gorący dzień wspaniale będzie zatrzymać się przy plaży nad Jeziorem Młyńskim w Prusimiu na orzeźwiającą kąpiel.

Do ciekawostek drugiej części szlaku zaliczyć można ślady dawnej sarmackiej przeszłości regionu: majestatyczne pałace w Zajączkowie, Gałowie i Baborówku. Same Szamotuły też mają wiele do zaoferowania, wystarczy wspomnieć neogotycki Zamek Górków oraz owianą tragiczną legendą Basztę Halszki. Szosy asfaltowe przecinane polnymi drogami prowadzą do obrzeży Poznania, a następnie wzdłuż Jezior Strzeszyńskiego i Rusałka przez centrum ze Starym Rynkiem do Poznańskiego Węzła Rowerowego nad Jeziorem Malta, gdzie szlak dobiega końca.

W zależności od kondycji fizycznej oraz ilości zaplanowanych atrakcji po drodze, trasę można łatwo podzielić na dwa, trzy a nawet cztery odcinki. Idealnie nadaje się ona więc na długi kolarski weekend. Warto choć raz wybrać się w taki rajd i na nowo odkryć znane sobie zakątki z perspektywy dwóch kółek!

Żródło: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/wielkopolska-rowerem

(Patrycja Lewków)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%