Zamknij

Orzeszkowo.Prace porządkowe na zabytkowym cmentarzu

13:29, 07.04.2019 K.S Aktualizacja: 16:00, 08.04.2019
Skomentuj

W sobotę 6 kwietnia ponownie na cmentarzu kalwińskim w Orzeszkowie spotkali się wolontariusze dbający o tą nekropolię. Polski Cmentarz Kalwiński z XIX wieku i lapidarium rzeźby nagrobnej jest obiektem zabytkowym należącym do Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. Inicjatorem tych działań jest Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji, które dba o ten cmentarz. Wspiera ich w tym Parafia w Zelowie oraz Stowarzyszenie "Koimeterion"
Powstałe w styczniu 2018 roku Stowarzyszenie "Koimeterion" (Koimeterion to grecka nazwa cmentarza, oznaczająca w dosłownym tłumaczeniu "miejsce ochraniające sen") zajmuje się rewitalizacją zabytkowych miejsc pamięci, ze szczególnym uwzględnieniem cmentarzy, niezależnie od wyznania. Od początku jednym z głównych celów bieżących działań stowarzyszenia są prace na rzecz cmentarza ewangelicko-reformowanego w Orzeszkowie.
Przypomnijmy, że założony w 1810 roku Cmentarz w Orzeszkowie to miejsce spoczynku osób różnej narodowości: Polaków, Niemców, a także pochodzących z Czech czy Szwajcarii. Jest to przy tym miejsce spoczynku polskich patriotów, walczących z germanizacją ziem polskich w okresie zaboru pruskiego. 

Na cmentarzu tym znajdują się grobowce stanowiące niezwykle wartościowe przykłady XIX-wiecznej sztuki sepulkralnej, jak grobowiec Bronikowskich z 1863 r., Kurnatowskich z ok. połowy XIX w., czy żeliwny obelisk Jana Wilhelma Kassyusza (1787-1848). Miejsce to pełni też funkcję lapidarium; znajdują się tam nagrobki przewiezione ze zlikwidowanego w latach 80. XX w. cmentarza przykościelnego w Orzeszkowie, a także z cmentarza ewangelicko-augsburskiego w Czempiniu – wyjaśnia prezes stowarzyszenia Joanna Wałkowska

W kwietniu 2018 r. Stowarzyszenie wspólnie z Parafią Ewangelicko-Reformowaną w Zelowie oraz Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji zorganizowało pierwsze prace porządkowe na cmentarzu w Orzeszkowie. I prace takie są wykonywany już cyklicznie. Tak też było w minioną sobotę kiedy to wolontariusze z Kwileckiego Centrum oraz Stowarzyszenia "Koimeterion" i z parafii w Zelowie porządkowali tą nekropolię.
O szerokim zakresie działań Kwileckiego Centrum pisaliśmy już wielokrotnie. Jeżeli chodzi o stowarzyszenie to nie jest to oczywiście ich jedyne działanie. W lutym 2019 roku dzięki staraniom stowarzyszenia ukazała się książka "Cmentarz w Orzeszkowie - świadek walk o niepodległość" a premiera odbyła się w Kwilczu.

[ZT]196[/ZT]

Przy współpracy z Instytutem Historii UAM uczestniczyli także w projekcie "Nim całkowicie znikną.Cmentarze ewangelickie w powiecie poznańskim". W ramach projektu dokumentowano cmentarze ewangelickie na terenie całego powiatu poznańskiego. Łącznie opisano 95 cmentarzy.

Współpraca Kwileckiego Centrum Kultury i Edukacji oraz Biblioteka Bubliczna ze Stowarzyszeniem "Koimeterion" i parafią w Zelowie przynosi jak widać efekty.

(K.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%