W piątek 17 maja podczas Nocy Muzeów w Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie otwarto wystawę upamiętniajacą 100.Rocznicę Powstania Policji Państwowej. Wystawie towarzyszyły pokazy sprzętu policyjnego a także wykład popularno-naukowy "Dzieje Policji w powiecie międzychodzkim".
Przed otwarciem wystawy można było zobaczyć sprzęt z jakiego korzystali i korzystają "stróże porządku". O godz.18.00 rozpoczął się wernisaż upamiętniający obchodzoną w tym roku 100.Rocznicę powstania Policji Państwowej. Otwarcia dokonał dyrektor muzeum Robert Jędrzejczak oraz komendant powiatowy policji w Międzychodzie insp. Sławomir Kaczmarek. W Zamku swoje zbiory zaprezentowali policjanci i policyjni emeryci zrzeszeni Stowarzyszeniu Emerytów Policyjnych. O formacji policyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu miedzywojennego opowiedział Waldemar Rymarski. Natomiast wzory mundurów i odznaczeń oraz historię policji międzychodzkiej przedstawił asp. szt. w stanie spoczynku Ryszard Sulej. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z zasadami funkcjonowania Policji Państwowej, przepisów koszarowych oraz życiorysami policjantów pełniących służbę w powiecie międzychodzkim w okresie od 1920 do 2019 roku.
Ustawa o Policji Państwowej weszła w życie 24 lipca 1919 roku, ale na terenie województwa poznańskiego i powiatu międzychodzkiego zaczęła obowiązywać dopiero 16 lipca 1920 roku, kiedy to powołano Komendę Okręgową Policji Państwowej w Poznaniu i 8 Posterunków Policji Państwowej w Międzychodzie podległych Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. Samodzielną Komendę Powiatową PP w Międzychodzie powołano dopiero w 1932 roku. Ryszard Sulej opowiedział o etosie służby i prestiżu policjanta przedwojennego, jego zadaniach, służbie i życiu codziennym. Przypomniał, że dziesięciu międzychodzkich policjantów zginęło "na wschodzie" bądź od kul okupanta niemieckiego. Ich życiorysy są opisane w „Sybiriadzie” i „Martyrologi Policjantów Województwa Poznańskiego II RP” oraz niepublikowanej monografii „Kto jest kim w międzychodzkiej policji” autorstwa Ryszarda Suleja. Następnie zostały przedstawione dzieje milicji obywatelskiej i współczesnej policji w Międzychodzie. Nie obyło się bez pytań i analiz dotyczących przestępczości w latach dwudziestych, siedemdziesiątych i z 2018 roku. Na wystawie zaprezentowane zostały także zdjęcia i opis najważniejszych wydarzeń w życiu Komendy Powiatowej takich jak przeprowadzka do nowej komendy na ul. Sikorskiego w 2006 roku, nadanie sztandaru w 2009 roku i wystawa z okazji 95 rocznicy powołania Policji.Wydarzenie to zaingurowało rok jubileuszowy powstania Policji Państwowej w naszym powiecie.
O tym, że wystawa i wykład były ciekawe oraz interesujące świadczą telefony do Ryszarda Suleja. Kontaktowały się z nim osoby zainteresowane szczegółowymi informacjami o konkretnych przedwojennych funkcjonariuszach. Wystawa będzie dostępna do końca lipca. Zapraszamy!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wiescimiedzychodzkie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz