Ośrodek TKKF w Sierakowie - jak wyglądało porozumienie gminy z właścicielami? Warto podkreślić, że rozmowy i negocjacje toczyły się od dłuższego czasu, ale pierwsze informacje pojawiły się dopiero po zawarciu umowy. Co teraz będzie działo się z plażą, basenem i zapleczem sportowym Ośrodka?
Zapytaliśmy o to zastępcę burmistrza gminy Sieraków - Arkadiusza Świderskiego. Przy okazji także o plany względem rodzimego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jesteście ciekawi co z basenem, plażą należącą do Ośrodka oraz stadionem i bazą noclegową - postaramy się zaspokoić Waszą ciekawość.
Skąd pomysł wykupienia sierakowskiego Ośrodka TKKF? Co zapoczątkowało rozmowy z właścicielem obiektu?
Sytuacja COSS TKKF od kilku ostatnich lat pogarszała się z różnych względów. Jako samorząd byliśmy tym stanem zaniepokojeni, mieszkańcy zwracali na to również uwagę, ale nie mieliśmy wpływu na sposób funkcjonowania obiektu. Trudna do zaakceptowania była zwłaszcza sytuacja z pogarszającym się stanem ogólnodostępnych pomostów przy plaży, obiektów sportowych czy zamknięciem krytego basenu. Turystyka jest ważnym elementem gospodarki w gminie Sieraków, dlatego też opracowaliśmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który tworzy warunki rozwoju dla tego terenu. Liczyliśmy na rozwój ośrodka. Jednak problemy dotychczasowego właściciela oraz zagrożenie rozsprzedania obiektu skłoniły gminę do rozważenia kupna tego majątku. Jednocześnie sytuacja finansowa gminy w 2017 i 2018 roku była dość korzystna ze względu na znaczny, choć jednorazowy, wzrost wpływów z tytułu podatku od spadków i darowizn. Rada Miejska w Sierakowie wyraziła zgodę na zakup i rozpoczęły się dalsze negocjacje. W tym miejscu należy również podkreślić, że jako gmina nie zakładamy prowadzenia i utrzymywania ośrodka w całości, bo tego typu działalnością powinny zajmować się, co do zasady, podmioty prywatne.
Jaki jest więc pomysł zagospodarowania obiektu?
Intencją samorządu jest optymalne dla lokalnej gospodarki i społeczeństwa pokierowanie rozwojem tego terenu. Chcemy by tamtejsza infrastruktura służyła zarówno mieszkańcom jak i turystom.
Czy ustalenia zawarte w umowie kupna - sprzedaży są zbieżne z pierwszymi rozmowami prowadzonymi w tej sprawie?
Burmistrz Gminy Witold Maciołek przy zaangażowaniu Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sierakowie Przemysława Goździa negocjowali w tej sprawie bezpośrednio z zarządem stowarzyszenia i oczywiście doszło do zmniejszenia kwoty sprzedaży.
Jak wygląda sprawa własności? Czy obiekt w całości stał się własnością gminy?
Gmina stała się użytkownikiem wieczystym wszystkich nieruchomości gruntowych, na które składają się 4 działki o łącznej powierzchni 15,8232 ha. Jesteśmy również jako samorząd właścicielem wszystkich budynków i budowli oraz innych środków trwałych i wyposażenia, które tworzą ośrodek. To blisko 120 obiektów o różnej wartości i stanie m.in.: kryta pływalnia, sala sportowa, boisko piłkarskie, koszykarskie, siatkarskie, korty tenisowe,budynki administracji, stołówka, domki wypoczynkowe, hangary i wiele innych.
Czy jest już koncepcja jego funkcjonowania? Czy obiekt w całości będzie prowadzony przez gminę czy też podjęte zostaną decyzje o dzierżawie lub też sprzedaży pewnych części (np. baza noclegowa, zaplecze gastronomiczne, kort tenisowy, bieżnia)? Jakie elementy infrastruktury gmina chce wykorzystać na potrzeby własne?
Jak już wspominałem, szczegółowy plan działań zostanie teraz opracowany. Musimy to przede wszystkim uzgodnić z nową Radą Miejską w Sierakowie. Użyczenie obiektu dotychczasowemu administratorowi ma nam dać czas na opracowanie optymalnego planu działań. Jednym z ważnych elementów jest zabezpieczenie możliwości korzystania z obiektów sportowych przez szkoły, stowarzyszenia i mieszkańców Sierakowa.
Jakie były warunki poprzedniego właściciela? Jak będzie wyglądało w praktyce ich spełnienie?
Można powiedzieć, że poza wynegocjowaną ceną głównym warunkiem ze strony Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej z siedzibą w Warszawie była możliwość użyczenia części ośrodka przez trzy najbliższe lata. Okres użyczenia ma nam dać czas na wypracowanie szczegółowego planu działań, wobec tego terenu, ale również pobliskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sierakowie, który jest samorządowym zakładem budżetowym. Trzeba wiedzieć, że obecnie gmina Sieraków dysponuje tam bardzo dużą bazą o powierzchni ok. 30 ha wraz ze sporą bazą noclegową. Sierakowski samorząd, w szczególności Rada Miejska w Sierakowie będzie teraz debatowała i rozstrzygała o ostatecznym kierunku działań wobec tych nieruchomości.
Czy wiadomo już jakich nakładów finansowych będzie wymagało uruchomienie ośrodka?
Podkreślić należy, że nie jest i nie było naszą intencją podjęcie teraz wielomilionowych inwestycji w te obiekty, w szczególności bazę noclegową, ponieważ gmina nie ma na to środków. Zależy nam przede wszystkim na rozwoju tego terenu – dlatego opracowaliśmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Po konsultacjach z Radą Miejską w Sierakowie chcielibyśmy poszukać zewnętrznego inwestora lub inwestorów, którzy zadbają o rozwój części komercyjnej ośrodka. Gmina powinna się skupić, w mojej opinii, na terenach ogólnodostępnych – rekreacyjno-sportowych, które będą służyły mieszkańcom i turystom.
Czy ośrodek TKKF znajdzie się pod pieczą Ośrodka Sportu i Rekreacji?
Na ten moment nie ma takich planów. Tego typu sprawy będą rozstrzygane z Radą Miejską po przeprowadzeniu stosownych analiz.
Jak decyzja o kupnie ośrodka przez gminę ma się do pomysłu reaktywacji basenu?
Podobnie jak wielu mieszkańcom, zależy nam na uruchomieniu basenu. Problemem są oczywiście duże środki na utrzymanie tego typu obiektów,samej gminy na to nie stać. Proszę pamiętać, że gmina Sieraków ma niespełna 9 tys. mieszkańców. Nie znaczy to jednak, że temat jest odłożony do lamusa. Chcemy zaangażować w to przedsięwzięcie zewnętrzne podmioty. Proszę w tym miejscu o cierpliwość. Zależy nam również, by po potencjalnym uruchomieniu krytej pływalni, zachęcić do korzystanie z niego sąsiednie gminy, w szczególności z powiatu międzychodzkiego.Niewątpliwie nauka pływania realizowana w ramach wychowania fizycznego dla dzieci z terenu powiatu międzychodzkiego będzie z korzyścią dla wszystkich.
Czy plaża przy Ośrodku zostanie w 2019 roku zagospodarowana w sposób integralny z częścią plaży miejskiej?
Zakładamy, że modernizacja plaży i pomostów to jedno z najpilniejszych zadań i chcemy je Radzie Miejskiej zaproponować w przyszłym budżecie gminy Sieraków.
Ile kosztował ośrodek i czy pieniądze na jego zakup pochodzą z pieniędzy przekazanych w ramach darowizny?
Całość ośrodka kosztowała 3,5 mln zł. Obiekt kupiony został ze środków własnych gminy Sieraków, które, można powiedzieć, że pochodziły z podatku od spadków i darowizn.
Co, w związku z tą inwestycją, z planami budowy Rybakówki w sąsiedztwie wakeparku oraz budową obiektu dla zielonych szkół na terenie OSiR? Czy te inwestycje są jeszcze planowane i zasadne?
Mogę powiedzieć, że w sąsiedztwie wakeparku będzie się działo w przyszłym roku, ale czekamy jeszcze na potwierdzenie zakresu inwestycji. Jeśli chodzi o zielone szkoły to pozyskaliśmy w tym roku dotację na budowę ścieżki edukacyjnej w „Słonecznej Dolince”, która w projekt zielonych szkół się wpisuje. Mamy też zabezpieczone środki w budżecie na projekt budynku na potrzeby zielonych szkół, ale chcielibyśmy o tym porozmawiać z Radą Miejską. Przez zakup Ośrodka TKKF sytuacja mocno się zmieniła i to na korzyść, dlatego niektóre plany należy zrewidować.
Dziękujemy za rozmowę.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz