Zamknij
REKLAMA

Posiedzenie Komisji Społecznej Rady Miejskiej

20:17, 25.11.2019 | Krzysztof Suszka
Skomentuj
REKLAMA

Cmentarz Parafialny na ul. Chrobrego w Międzychodzie to historia miasta. Za formalny początek uznaje się poświęcenie cmentarza po ustawieniu pośrodku krzyża, w Święto Wniebowstąpienia 1891 r. Najstarszy zachowany to nagrobek pochodzi z początku XX w. i zdobi grób żyjącej w latach 1853-1902 Marianny DĄBROWSKIEJ z domu KUBIAK. Na cmentarzu przetrwało do chwili obecnej wiele przykładów dawnej sztuki nagrobnej z pierwszej połowy XX w. Uwagę zwracają groby rodzinne, wśród których wyróżniają się okazałe grobowce międzychodzkich rodzin mieszczańskich Skroblów, Biniasiów, Firlejów, Bogajewiczów, Modelskich. 

Komisja Społeczna Rady Miejskiej na listopadowym posiedzeniu rozmawiała właśnie o cmentarzu komunalnym przy ul. Chrobrego. Tym razem radni spotkali się w probostwie. W posiedzeniu uczestniczył gospodarz, czyli ks. proboszcz Tomasz Górny oraz członkowie Komitetu Ratowania Cmentarza Parafialnego przy ul. Chrobrego w Międzychodzie. Uczestnicy posiedzenia szukali sposobów na ponoszenie kosztów usuwania odpadów, remontu ogrodzenia i renowacji nagrobków. Efektem posiedzenia były uzgodnienia:
1. Możliwość zatrudnienia przez Parafię pracownika technicznego do utrzymania porządku na cmentarzu w ramach programu stażowego PUP,
2. Zorganizowanie grupy osób mogących świadczyć usługi na rzecz cmentarza.
3. W ramach współpracy z Zespołem Szkół nr 2 ustalenie możliwości prowadzenia prac renowacyjnych nagrobków (za zgodą rodziny).
4. Ustalenie pod względem prawnym, możliwości pomocy Gminy Międzychód przy usuwaniu opadów z cmentarza.

Pierwszy krok w kierunku poprawy funkcjonowania cmentarza został zrobiony. Jeżeli ktoś chce włączyć do działań to każda pomoc liczy. 

(Krzysztof Suszka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA