Zamknij
REKLAMA

Czy będzie problem z uchwaleniem budżetu gminy Międzychód ?

19:47, 03.12.2019 | Dariusz Wawrzyniak
REKLAMA
Skomentuj
Radni na komisji wspólnej nie zaakceptowali projektu przyszłorocznego budżetu/ foto: Dariusz Wawrzyniak

W poniedziałek odbyła się komisja wspólna Rady Miejskiej Międzychodu, w trakcie której dyskutowano nad projektem przyszłorocznego budżetu gminy Międzychód. I projekt przedstawiony przez burmistrza nie uzyskał akceptacji radnych.

W poniedziałek 2 grudnia radni zebrali się, aby przedyskutować projekt budżetu przygotowany przez burmistrza Międzychodu Krzysztofa Wolnego. Projekt wzbudził jednak dużo kontrowersji i nie uzyskał akceptacji radnych.

Klub Radnych „Razem i Odpowiedzialnie” uważa, że zrównoważony rozwój gminy to nie tylko działania w obszarze rozwoju gospodarczego, ale również turystyki. Dlatego też złożył następujące propozycje do projektu planu wydatków gminy na rok 2020 oraz projektu WPF na lata 2020-2026:

  1. Zwiększenie zadania budowa sali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łowyniu o 1.000.000 zł. 
  2. Zlecenie opracowania strategii rozwoju turystycznego gminy z uwzględnieniem usług zdrowotnych i rehabilitacyjnych wraz z tworzeniem całorocznej bazy turystycznej – 30.000 zł.
  3. Opracowanie dokumentacji kosztorysowo-projektowej oświetlenia ścieżki dookoła Jeziora Miejskiego – 120.000 zł.
  4. Opracowanie koncepcji monitoringu miejskiego wraz niezbędną dokumentacją techniczną – 100.000 zł.
  5. Utworzenie domu dziennego pobytu dla osób starszych: opracowanie koncepcji, wskazanie lokalizacji i źródeł finansowania, opracowanie modelu organizacyjno-funkcjonalnego – 50.000 zł. 
  6. Zwiększenie wydatków na oczyszczanie miasta oraz utrzymanie zieleni miejskiej – 500.000 zł.
  7. Opracowanie dokumentacji kosztorysowo-projektowej budowy świetlicy wiejskiej w Skrzydlewie – 40.000 zł 
  8. Opracowanie dokumentacji utwardzenia drogi gruntowej w Zatomiu Starym – 40.000 zł.

Wśród wniosków jest m.in. propozycja opracowania strategii rozwoju turystycznego gminu. W przeciwieństwie do gminy Sieraków Międzychód nie ma bowiem takiej aktualnej strategii. Radni Klubu uważają też, iż przygotowana strategia powinna uwzględniać takie formy usług, które poszerzą ofertę a w konsekwencji przyczynią się do wydłużenia sezonu turystycznego. Ważnym elementem przyszłorocznego budżetu według Klubu Radnych „Razem i Odpowiedzialnie” jest też przyspieszenia inwestycji budowy sali gimnastycznej przy ZSP w Łowyniu. 

Składając propozycje do budżetu radni jednocześnie zaproponowali konkretne przesunięcia w projekcie planu wydatków:
1. Zmniejszenie o 1.000.000 zł zadania budowa drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych w m. Gorzyń.
2. Zmniejszenie wydatków na promocję gminy o 80.000 zł.
3. Zmniejszenie planowanego wzrostu wydatków na wynagrodzenia pracowników UMiG o 150.000 zł
4. Zmniejszenie planowanych wydatków w pozostałej działalności w opiece społecznej (KIS) o 500.000 zł.
5. Zmniejszenie planowanych wydatków na zadanie zagospodarowanie terenu Ogródka  Jordanowskiego o 150.000 zł    

Przy zmniejszeniu o 1.000.000 zł kwoty przeznaczonej na drogę dojazdową do terenu inwestycyjnego w Gorzyniu radni brali pod uwagę także fakt, że na dzień dzisiejszy nie żadnej konkretnej umowy z inwestorem.  

Jako klub uważamy, że rozwój gminy powinien być zrównoważony. Stąd nasza propozycja przesunięć środków w taki sposób, aby nie blokować zamierzeń pana burmistrza, ale jednocześnie realizować potrzeby mieszkańców oraz ukierunkować rozwój gminy także na turystykę- wyjaśnił przewodniczący Klubu Radnych „Razem i Odpowiedzialnie” Dariusz Nowak 

Z koncepcją przedstawioną przez Klub Radnych nie zgodził się burmistrz Krzysztof Wolny. Obiecal radnym, że odniesie się na piśmie do złożonych wniosków. Dodał także, iż zastanowi się, czy nie wskazać propozycji pokrycia proponowanych przez klub inwestycji z pieniędzy na pomoc dla powiatu, czyli 1.700.000 zł na budowę drogi Lewice – Krzyżkówko.
W związku z planowaną na 17 grudnia sesją budżetową komisje głosowały nad projektem budżetu. W wyniku tego głosowania przygotowany przez burmistrza Krzysztofa Wolnego projekt budżetu gminy na 2020 rok nie uzyskał akceptacji. Teraz od burmistrza zależy, czy na sesji projekt ten zostanie przedstawiony w niezmienionym kształcie czy też zostaną wprowadzone poprawki. 

Chcieliśmy uzyskać od burmistrza komentarz do złożonych przez Klub Radnych „Razem i Odpowiedzialnie” wniosków a także zapytaliśmy dlaczego rozpatruje możliwość przesunięcia środków z budowy drogi Krzyżkówko-Lewice a nie tak jak wskazuje Klub, czyli z drogi w Gorzyniu. Krzysztof Wolny oświadczył, że ustosunkuje się do tego na sesji, kiedy oficjalnie wnioski klubu zostaną mu przekazane.
Zanosi się więc na ciekawy przebieg najbliższej sesji. Czy zakończy się przyjęciem przyszłorocznego budżetu gminy Międzychód?

(Dariusz Wawrzyniak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

onon

0 0

Cena jest wysoka 1mil 700 straty dla Powiatu za głowę jednego radnego jest o co walczyć. Zobaczymy co wygra honor radnego czy prywata zwycięży. 11:01, 04.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

1 0

Zwiększenie 500000 zł na utrzymanie czystości w mieście to jakaś kpina :/ Mieszkańcy zostali przyzwyczajeni, że KIS sprząta to duża liczba osób nie potrafi sprzątać po sobie. Lepiej środki te przeznaczyć na prewencję w tym zakresie. Trochę mandatów i ludzie sami się naucza a nie wydawać kasę na coś co i tak nie przyniesie długotrwałego efektu. Zdejmowanie środków z inwestycji w postaci budowy drogi dojazdowej to działanie na szkodę gminy i jej mieszkańców. Firma kupiła ponad 50 hektarów ziemi, chce stawiać fabrykę a radni twierdzą, że to nic pewnego bo nie ma porozumienia. Czyli chcemy wrócić do czasów, gdzie lokalni przedsiębiorcy ustalali wynagrodzenia i nie wpuszczali firm zewnętrznych. Taka firma to podatek od nieruchomości, PIT, CIT. Radni chcą wydawać, ale aby wydawać trzeba zabezpieczyć środki na te wydatki. 16:07, 06.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PMIPMI

0 0

Firma kupiła teren, a nie planuje inwestycji. Co do podatku od nieruchomości, to pewnie firma dostała kilkuletnie zwolnienie od podatku w ramach zachęty, zresztą jest za niskie bezrobocie żeby firma znalazła pracowników. 14:23, 08.12.2019


Mario Mario

0 0

Tak to solidna prawda, owszem niech ta ekipa sprząta , ale zeby robić z tych ludzi głównym oddziałem szybkiego reagowania na brud i syf w naszym miescie to już lekka przesada, chyba pan Wojtek radny ma jakis sentyment do tych ludzi, którzy smiało mogą sobie poszukac pracy lepszej i lepiej opłacanej w naszych firmach, no ale wiemy czemu nie garną się do pracy 5 dni - 8 godzin. 19:03, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© wiescimiedzychodzkie.pl | Prawa zastrzeżone