Zamknij
REKLAMA

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sierakowie zorganizował Święto Chleba

19:51, 01.10.2019 | K.S./K.Z.
Skomentuj
Święto Chleba to była także okazja do wykazania się dla uczniów/foto: UTW Sieraków
REKLAMA

W niedzielę 29 września w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Sierakowie odbyło się Święto Chleba. Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sierakowie zaprosił na biesiadę chlebową.

Sierakowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w niedzielę zaprosił na podsumowanie projektu „Chleba naszego powszedniego, czyli od ziarenka do bochenka”. W salach Szkoły Podstawowej w Sierakowie najpierw odbyła się część oficjalna a potem gospodarze zaprosili wszyskich do szkolnej stołowki na chlebową biesiadę.

Na to uroczyste podsumowanie projektu przybyli przedstawiciele Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, Rada Programowo-Naukowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, władze Gminy, wicestarosta powiatu międzychodzkiego, dyrekcja Szkoły Podstawowej, dyrektorzy Zespołu Szkół i SOK, rolnicy, właściciele piekarni i młyna w Międzychodzie. Byli także rodzice uczestników Projektu – uczniów klasy VF, sluchacze UTW oraz mieszkańcy miasta.

Występując w imieniu 18.osobowej grupy wolontariuszy Krystyna Zachciał uzasadniła wybór tematu Projektu i cel realizowanych z młodszym pokoleniem zadań. Podkreśliła, że zadaniem ludzi starszych pamiętających czasy wojny i trudny, równie biedny czas powojenny, jest przypominanie młodszemu pokoleniu, że chleb jest znakiem człowieczego trudu a szacunek do chleba to również szacunek do ciężkiej, codziennej pracy i do naszego dziedzictwa kulturowego. Krystyna Zachciał podziękowała również wszystkim, którzy postawiony cel pomogli zrealizować. Jak wyglądała realizacja Projketu wszyscy mogli zobaczyć na prezentacji multimedialnej. Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie włodarzowi Gminy, burmistrzowi Witoldowi Maciołkowi, okolicznościowego bochenka chleba. Temu wydarzeniu towarzyszyła międzypokoleniowo zaśpiewana pieśń „Plon niesiemy plon”. Uroczystość uświetniły rownież wiersze „Ten chleb” w wykonaniu uczennic oraz „Kobieta niesie chleb” w wykonaniu słuchaczki UTW. Wspólne śpiewanie „Mało nas do pieczenia chleba”, „Zasiali górale” oraz „Polonez” w wykonaniu „Wisienek” z Sierakowskiego Ośrodka Kultury zakończyły pierwszą część Święta.

Po przejściu do stołówki szkolnej wszyscy uczestnicy biesiady chlebowej mieli okazję degustować wiele gatunków chleba oraz placek drożdżowy przekazany w niebywale dużej ilości przez miejscowe piekarnie: państwa Katarzyny i Marka Grześkowiaków, państwa Anny i Adama Brzezińskich oraz Gminnej Spółdzielni. Była to też okazja do rozmów, wspomnień i planowania dalszych działań Uniwersytetu.

(K.S./K.Z.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA