Wędrując po Polsce Adam proponuje do odwiedzenia różne ciekawe zakątki. Tym razem zaprasza do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu.
Ostatnimi czasy w kilku odcinkach zaproponowałem Wam przejście Traktu Cesarsko-Królewskiego w Poznaniu. Dziś, kończąc już chyba temat Poznania, chciałbym zaproponować do przejścia w tym mieście coś w zupełnie innym klimacie. Nie szlakiem, nie traktem, ale ścieżkami wśród pięknej roślinności.
Jest na świecie wiele wspaniałych przyrodniczo miejsc, klika stref klimatycznych i charakterystycznych ukształtowań terenu. W naszym, jakby nie patrzeć dość krótkim życiu, nie sposób poznać wszystkiego i wszędzie dotrzeć. Mimo największych nawet starań jest to rzecz nierealna. Na szczęście jest w Poznaniu miejsce, które umożliwia nam zapoznanie się z niemal wszystkimi strefami klimatycznymi Ziemi naraz i to na stosunkowo niedużej powierzchni. Mowa tu oczywiście o Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mieszczącym się między ulicami Dąbrowskiego, Botanicznej i św. Wawrzyńca.
Poznański Ogród Botaniczny powstał w czasach odradzania się państwa polskiego dla potrzeb szkół średnich i powszechnych, a głównymi inicjatorami jego utworzenia wówczas jako Szkolnego Ogrodu Botanicznego (1922 – 1925) byli dr Joachim Namysł, Władysław Marciniec i pierwszy dyrektor Ogrodu prof. Rudolf Boettner. Obecny Ogród zajmuje powierzchnię 21,94 ha i na jego terenu zgromadzonych zostało ponad 6000 gatunków, podgatunków i roślin z niemal każdego zakątka świata. Ogród posiada udokumentowane zbiory roślinne, służące celom naukowym, dydaktycznym i edukacyjnych przedstawione w 10 tematycznych działach.
Kilka lat temu w Ogrodzie oddany został do użytku nowoczesny Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny mieszczący pracownie naukowe i dydaktyczne oraz salę ekspozycyjną. Ogród posiada także ścieżki dydaktyczne, dzięki którym zapoznamy się m.in. z wybranymi gatunkami płazów i gadów czy też światem ptaków.
Gorąco zachęcam Was do odwiedzin Ogrodu i to o każdej porze roku (ja osobiście preferuję wiosnę i jesień). A o tym co jeszcze można tu zobaczyć dowiecie się już z kolejnej, kończącej moje poznańskie propozycje tuptania, poświęconej Ogrodowi części.
Pozdrawiam
Adam „Pieszo przez kraj”
P.S. Nadal zbieram na wydanie albumu ze szkicami zabytków powiatu międzychodzkiego. Jeżeli możecie pomóc to będę bardzo wdzięczny. Można to zrobić TUTAJ
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz