Tak, jak obiecałem, dzisiaj kilka informacji o tym, cóż to takiego ciekawego zobaczyć możemy w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu. A zobaczyć możemy sporo. I nie tylko zobaczyć, ale i sporo nowego się dowiedzieć.
Ogród botaniczny tworzy 7 działów wraz z Alpinarium i zespołem szklarni. I tak mamy tu oprócz wspomnianego Alpinarium i szklarni dział dendrologii, dział ekologiczny, dział geografii roślin, dział roślin ozdobnych, dział roślin rzadkich i zagrożonych, dział roślin wodnych i bagiennych oraz dział systematyki roślin.
Alpinarium jest jedną z większych atrakcji Ogrodu. Zajmuje on powierzchnię około 6000 m2, a jego deniwelacje dochodzą do 9 m. Budowę Alpinarium zapoczątkowano w latach 30-tych ubiegłego wieku a jego rozbudowa trwa praktycznie do dnia dzisiejszego. Jako ciekawostkę warto tu nadmienić, iż waga niektórych kamieni użytych do budowy Alpinarium sięga kilkunastu ton. Górski charakter Alpinarium podkreśla 7 połączonych strumieniami w zamkniętym obiegu wody zbiorników wodnych.
Alpinarium zawiera około 1700 różnych organizmów a większość zgromadzonych tu roślin pochodzi ze swych naturalnych stanowisk z pasm górskich różnych stref klimatycznych: subpolarnej, umiarkowanej i zwrotnikowej. Mamy tu m.in. takie działy jak: Karpaty, Alpy, Kaukaz, Góry Półwyspu Bałkańskiego, Góry Skaliste czy południowe Andy.
W Dziale Kolekcji Dendrologicznych zajmującym powierzchnię 4 ha zaprezentowane zostały natomiast drzewa i krzewy o wysokich dekoracyjnych walorach, niekiedy zupełnie unikalne i w ogrodach niezmiernie rzadko spotykane.
Dział Ekologiczny jest najniżej położonym fragmentem Ogrodu o stosunkowo wysokim poziomie wód gruntowych . Dzięki takiemu usytuowaniu możemy zapoznać sie tu z ekspozycją różnych typów zbiorowisk roślinnych takich jak zbiorowisko leśne, łąkowe i wydmowe. Zapewne sami przyznacie, iż obejrzenie w naturze roślin typowych dla nadmorskich wydm ponad 200 km od morza i to w środku dużego miasta do częstych przypadków raczej nie należy.
Największy obszar Ogrodu zajmuje Dział Geografii Roślin (4,6 ha) i jest nadal rozbudowywany (docelowo do 6,7 ha). Dział ten ukazuje nam zróżnicowanie szaty roślinnej naszej planety w układzie stref klimatyczno-roślinnych. Mamy tu zatem zarówno roślinność z regionów o umiarkowanym klimacie jak i przykłady lasów wschodnioazjatyckich czy też północnych lasów mieszanych i lasów łęgowych.
Dział Roślin Ozdobnych pięknie uzupełnia kolekcje botaniczną Ogrodu i składa się z dwóch kwater – mieszącym się przy wejściu głównym reprezentacyjnym kwietniku głównym oraz kwaterze znajdującej się na osi Pawilonu Ekspozycyjno-Dydaktycznego. W sąsiedztwie kwietnika głównego podziwiać możemy także kolorowe rabaty kwiatowe otaczające fontanny i trzeba tu stanowczo przyznać - całość tworzy, szczególnie wiosną i latem, fenomenalny widok.
Dział Roślin Rzadkich i Zagrożonych stworzony został oprócz cieszenia swym bogactwem oczu zwiedzających przede wszystkim jednak w celu ochrony tych wymierających gatunków. Podstawą zapoczątkowania zbioru już na początku istnienia Ogrodu były rośliny ujęte w ustawie z roku 1919 o Ochronie Przyrody. Od tego czasu zbiór ten rozszerza się sukcesywnie wraz z obejmowaniem ustawową ochroną kolejnych roślin.
Kolejnym działem Ogrodu jest Dział Roślin Wodnych i Bagiennych. Do ekspozycji około 140 roślin wodnych i bagiennych wykorzystuje się zarówno naturalne jak i sztuczne zbiorniki wodne.
Dział Systematyki Roślin powstał w latach 1922-1925 i zajmuje powierzchnię około 2,5 ha. Znajduje się w nim ponad 200 gatunków. Dział ten służy głównie dydaktyce szkolnej na każdym etapie nauczania – od szkół podstawowych aż do szkół akademickich. Jego podstawowym zadaniem jest ukazanie bogactwa i różnorodności świata roślin, sposobu ich uporządkowania i cech taksonomicznych poszczególnych jednostek systematycznych.
Powstałe w latach 50-tych i 60-tych XX w. Szklarnie zaprojektowane zostały w sposób pozwalający na gromadzenie gatunków roślin stref międzyzwrotnikowych i podzwrotnikowych dostarczając równocześnie cennego materiału do badań i dydaktyki. I tak podziwiać możemy w nich m.in. epifity, liany i pnącza. W szklarniach I, III i IV podziwiać możemy natomiast sukulenty, czyli gatunki różnych roślin magazynujących wodę w miękiszu wodnym.
Mam nadzieję, iż ten krótki zaledwie zarys walorów Ogrodu Botanicznego choć odrobinę zachęci Was do jego odwiedzenia. Jeżeli tak, to będzie mi niezmiernie miło. Miłe będzie mi także Wasze wsparcie w wydaniu albumu ze szkicami zabytków powiatu międzychodzkiego. Możecie wesprzeć to wydanie TUTAJ
Pozdrawiam
Adam „Pieszo przez kraj”
[ZT]2692[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz