Zamknij

Pieszo przez kraj: Szlakiem Ducha Gór cz.1

14:20, 04.09.2020 Adam Pieszo przez kraj Aktualizacja: 21:31, 05.09.2020
Skomentuj Magiczny Szlak Ducha Gór ma swój urok /foto:Adam Pieszo przez kraj Magiczny Szlak Ducha Gór ma swój urok /foto:Adam Pieszo przez kraj
reo

Adam tym razem zaprasza do Szklarskiej Poręby. Przeczytajcie co można podziwiać na Magicznym Szlaku Ducha Gór.

Magiczny Szlak Ducha Gór w Szklarskiej Porębie to jeden z ciekawszych przykładów na to, w jaki sposób zachęcić „do ruchu” stacjonujących w mieście turystów, szczególnie tych najmłodszych. Szlak  to zarówno gra terenowa, zabawa jak i poznawanie historii i przyrody w jednym. Aby móc w pełni z niego skorzystać najlepiej udać się do punktu Informacji Turystycznej (ul. Jedności Narodowej 1a), gdzie można zakupić za niewygórowaną cenę 15 zł specjalną teczkę KSIĘGA SKARBÓW. Znajdziecie w niej całkiem przyjemny przewodnik po szlaku, notes oraz kredkę do odrysowywania hologramów.

Zabawa polega na odwzorowaniu hologramów z 16 obowiązkowych punktów (ogólnie takich wyszczególnionych punktów jest aż 34). Są one w większości umiejscowione w bardzo atrakcyjnych turystycznie miejscach i choć sam szlak nie jest jakoś specjalnie oznakowany to odnajdowanie poszczególnych punktów nie powinno nikomu przysporzyć większych trudności. Niestety, aby spokojnie, bez pośpiechu i niepotrzebnego „szarpania się” zdobyć wszystkie wymagane punkty potrzeba przynajmniej 2 – 3 dni. W nagrodę można otrzymać specjalny certyfikat „Odkrywcy Szklarskiej poręby” i nagrodę niespodziankę. I nawet jeśli nie wszystkim się to uda i nie wszystkie miejsca zostaną zliczone, to i tak jest to naprawdę fajna zabawa. Inicjatywa pomysłodawców godna pochwały. Nie dziwi zatem fakt, iż Szlak został uznany w 2010 roku za najlepszy produkt turystyczny powiatu jeleniogórskiego.

Chciałbym przedstawić Wam wszystkie punkty szlaku. Jest ich sporo, dlatego też wyjątkowo podzielę swój tekst na 2 części, w których w skrócie przedstawię poszczególne miejsca zaproponowane w Magicznym Szlaku Ducha Gór. Dziś część pierwsza - 16 miejsc, przy których umieszczone są kamienie z tabliczkami hologramów. 

Wykaz miejsc przy których umieszczone są kamienie z tabliczkami hologramów:
01. Informacja Turystyczna (obowiązkowy) – tu zaczynamy „zbieranie” hologramów . Można też przy okazji zaopatrzyć się w przydatne mapki, foldery itp.
02. Rodzinny Park Rozrywki Esplanada – położony tuż przy głównej drodze w samym centrum Szklarskiej Poręby. Znajduje się tu m.in. kolejka grawitacyjna czy mini golf.
03. Skałki Karczmarz (obowiązkowy) – skałki znajdujące się przy ul. Jedności. Ich nazwa pochodzi od karczmy, która ongiś stała w tym miejscu i słynęła ze znakomitego jedzenia.
04. Kościół p.w. Bożego Ciała - wybudowana w latach 1884-86 budowla neoromańska. Wewnątrz obrazy i sztandary namalowane przez Wlastimila Hofmana. W dniu 29.VI.1997 została utworzona tu nowa parafia p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego.
05. Sowie Skały - granitowe skałki położone w północnej części Szklarskiej Poręby, na wzgórzu Sowiniec (675 m n.p.m.), niedaleko kościoła Bożego Ciała. Najwyższa z malowniczych Sowich Skał, zagubionych wśród drzew, sięga około 10 metrów wysokości.
06. Dom Wlastimila Hofmana - dom znanego malarza, funkcjonujący w praktycznie nienaruszonym stanie od śmierci artysty. We wnętrzu domu podziwiać można m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją jego sztalugi a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami. Miejsce niezmiernie klimatyczne, przepełnione duchem artysty.
07. Złoty widok (obowiązkowy) - okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m. Bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę.
08. Grób Karkonosza - czyli Ducha Gór. Karkonosz wypędzony przez złych ludzi ze swojej odwiecznej siedziby na Równi pod Śnieżką, patrząc na umiłowane góry, zmarł ze zgryzoty i znalazł miejsce wiecznego spoczynku.
09. Chybotek (obowiązkowy) - kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać, stąd też nazwa. Ze względu na swój kształt zwany był także „Misą cukru”.
Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.
Od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby.
10. Kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej - obecna, niewielka świątynia została zbudowana jako cmentarna około 1650 roku, ale później była wielokrotnie przebudowywana. Jest to pierwszy i najstarszy kościół katolicki w mieście. W XVIII wieku świątynia ta była użyczana protestantom na nabożeństwa, do czasu, aż zbudowali oni, dzięki pomocy katolików, swoją własną świątynię.
11. Lipa Sądowa (obowiązkowy) - położona w najstarszej części Szklarskiej Poręby, kiedyś Stara Wieś Szklarska powstała w początkach XIV w. Wybudowana została tam karczma z lipą sądową gdzie wójt stanowił prawo lokalne. Pomnik przyrody.
12. Kościół p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny - wybudowany w latach 1754-86 dla ewangelików według projektu i pod nadzorem Christiana Feistesa. Wnętrze kościoła zdobi wielki lichtarz wykonany z bezbarwnego szkła ołowiowego i ufundowany przez szklarskoporębskich hutników i szlifierzy, drewniana ambona i chrzcielnica, zabytkowe żyrandole oraz obrazy Wlastimila Hofmana. W 1821 roku Carl Anton Mallickh, mistrz budowlany rodziny Schaffgotschów zbudował od strony zachodniej wieżę w stylu klasycystycznym z podwójną latarnią. Na wieży zostały zawieszone trzy spiżowe dzwony podarowane w 1826 roku przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III, które po raz pierwszy zabrzmiały w noc sylwestrową 1826/1827 roku. W 1859 roku zostały ufundowane nowe organy kupione w dużej części ze skromnych ofiar parafian i zostały zbudowane przez firmę braci Schlag ze Świdnicy. Organy te działają do dnia dzisiejszego. Od 1945 r. kościół służy katolikom.
13. Lokalizacja pierwszej huty szkła – w Karkonoszach tutejsze huty nazywane były „wędrującymi”. Wiązało się to z tym, iż do wytapiana szkła zużywana zostawała bardzo duża ilość drewna, drwale wycinali pod ten cel wielkie połacie lasu. Gdy już nie było drzew hutnicy przenosili się w inne miejsce, zwykle odludne co pozwalało zachować przed obcymi tajniki produkcji szkła.
Punkt mieści się przy ul. Wiejskiej.
14. Orla Skała – to znajdujący się w najstarszej części Szklarskiej Poręby, stanowiącej dawną bazę wypadową dla poszukiwaczy skarbów, pensjonat. Duży, współczesny pensjonat połączony ze 100 letnią willą tworzy ciekawą, unikatową przestrzeń.
15. Wodospad Szklarki (obowiązkowy) - drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka (27 m wysokości) wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcającą spiralnie, gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Po raz pierwszy wodospad opisano w średniowieczu, często uwieczniano go na obrazach i rycinach. W 1868 roku przy wodospadzie powstała gospoda, obecne schronisko „Kochanówka”.
16. Stara Chata Walońska (obowiązkowy) – chata wybudowana w miejscu dawnej osady na szlaku tzw. Czeskiej Ścieżki. Kiedyś znajdowała się tu siedziba Sudeckiego Bractwa stworzonego przez Wielkiego mistrza Naumowicza. W pobliżu znajduje się Żelazny Tygiel Waloński – skansen odtwarzający średniowieczne urządzenia górnicze i hutnicze.

(Adam Pieszo przez kraj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%