Zamknij
REKLAMA

Pieszo przez kraj: Questy, czyli Wyprawy Odkrywców

17:46, 07.03.2021 | Adam Pieszo przez Kraj
Skomentuj Quest to możliwość spędzenia czasu aktywnie i edukacyjnie/foto: Adam Pieszo przez Kraj
REKLAMA

Cześć. Dzisiaj chciałbym zaproponować Wam troszkę inny sposób wędrowania. A w zasadzie to może nie tyle wędrowania co odrobinkę dłuższego, połączonego z zabawą spaceru edukacyjnego, czyli Questu.

Czym jest Quest? Ujmując sprawę najkrócej: Quest to edukacyjna gra terenowa łącząca w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania. Od dłuższego czasu staram się nakłaniać Was do rodzinnych wypadów a Questy dają nam do tego idealną sposobność. Mówiąc szczerze to nie tylko frajda dla dzieciaków. Znam spore grono mocno wiekiem już zaawansowanych osób, które bawią się w ten sposób na całego.

Podstawą zabawy jest przemieszczanie się w terenie wyznaczoną przez dany Quest trasą. Podążamy za ukrytymi w najczęściej wierszowanych zagadkach informacjami, których rozwiązania prowadzą nas od punktu do punktu. Celem podstawowym Questu, oprócz oczywiście fajnej zabawy jest rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, szukanie ciekawostek związanych z konkretnym miejscem, upowszechnianie niecodziennych miejsc nacechowanych wyróżniającym się krajobrazem, wyjątkową przyrodą, historią czy też dziedzictwem kulturowym.

W samej Wielkopolsce jest już ponad 100 questowych szlaków, w całej Polsce niemal 500. Jest więc w czym wybierać, tym bardziej, iż co chwila powstaje gdzieś tam jakiś nowy Quest. Gdzie ich szukać? Najprościej będzie na stronie internetowej www.QUESTY.org.pl, która jest obecnie chyba największą w Polsce bazą z questami.

Jeżeli chodzi o Międzychód to mamy tu Quest „O sławnych ludziach z Międzychodu”. Na terenie Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego mamy jeszcze Quest „Szlakiem kwileckich powstańców” oraz Quest w Orzeszkowie „Karty historii cmentarza. Lapidarium w Orzeszkowie”. Ten ostatni jak do tej pory ukończono zaledwie 19 razy (ostatnio w grudniu 2020). Można więc śmiało stwierdzić, iż nadal czeka na swoje odkrycie.  
I jeszcze jedno: bawiąc sie w Questy mamy także ogromne szanse na zdobycie specjalnych odznak turystycznych. Możemy zatem zdobyć regionalną odznakę turystyczną Wielkopolskie Questy. Odznaka Odkrywców Tajemnic oraz odznakę ogólnokrajową Questy – Wyprawy Odkrywców (aż 6 stopni do zdobycia). Regulaminy odznak TUTAJ oraz TUTAJ 
A zatem do dzieła i miłej zabawy.
Pozdrawiam 
Adam „Pieszo przez kraj”

(Adam Pieszo przez Kraj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%