Zamknij
REKLAMA

Pieszo przez kraj: Geocaching

18:04, 01.05.2021 | Adam. Pieszo przez kraj
Skomentuj Podążanie za ukrytymi w zagadkach informacjami to ciekawa zabawa/foto:Adama Pieszo przez kraj
REKLAMA

Cześć. Jakiś czas temu przybliżyłem Wam polegającą na podążaniu za ukrytymi w najczęściej wierszowanych zagadkach informacjami, których rozwiązania prowadzą nas od punktu do punktu,  czyli edukacyjną zabawę terenową o wdzięcznej nazwie Quest. Dzisiaj chciałbym zaproponować inną grę terenową, którą również można (a nawet wypadałoby) połączyć z pieszymi wędrówkami, do których to nieustannie i gorąco Was zachęcam. A jest nią Geoceching.

Geoceching to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu ukrytych „skarbów” – keszy. Są to skrzynki zawierające dziennik zdobywców, tzw. logobook oraz bardzo często drobne fanty, które można sobie „przywłaszczyć” zostawiając coś w zamian. Owych keszy poszukujemy dzięki współrzędnym za pomocą GPS-u, konieczne jest więc zabranie ze sobą na wyprawę odbiornika GPS czy też zwyczajnie smartfona, który również świetnie nadaje się do wyszukiwania ukrytych skrzynek. W zabawie można zarówno odkrywać skrzynki, jak i zakładać swoje własne, których poszukiwać będą inni. Obecnie zarejestrowanych jest 45 331 aktywnych użytkowników. Jest więc komu ich szukać. Co do ukrytych skrzynek to jest ich na chwilę obecną 76832, czyli ilość całkiem całkiem. 

Aby w pełni uczestniczyć w zabawie należy się zarejestrować na https://opencaching.pl/. Opencaching.pl jest serwisem niekomercyjnym i korzystanie z niego jest zupełnie bezpłatne. Serwis obsługuje bazę skrzynek, do których dostęp uzyskać możemy praktycznie w każdej chwili. System poinformuje nas także o nowych pojawiających się właśnie w naszej okolicy skrzynkach, co moim zdaniem jest również bardzo przydatną funkcją. Znajdziecie tu także regulamin, porady, praktycznie całe ABC Geocachingu. Mamy tu także dostęp do naszych osiągnięć: zaliczonych keszy, założonych skrzynek, przebytych  tras i wiele innych.

Na terenie naszego Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego skrzynek czekających na odkrycie jest przynajmniej kilkanaście. Kilka znajdowało się także w samym Międzychodzie. Niestety obecnie nie widzę ich na mapie. Zostały więc zapewne zdewastowane. Bywa i tak. 
W fotkach znajdziecie kilka miejsc na Pojezierzu, w pobliżu których skrytki zostały ukryte. Gdzie dokładnie się znajdują, nie podam. Nie będę psuł zabawy, a wszystko sami odkryjecie na mapie serwisu.

Nie był bym sobą, gdybym nie wspomniał przy okazji o odznakach PTTK. Odkrywając skrytki można zdobyć odpowiednie odznaki. Wiosną 2012 roku, Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze (PTTK) we współpracy z portalem Geocaching Polska ustanowiło Odznakę PTTK Geocaching Polska. Zdobywanie jej możliwe jest dla wszystkich poszukiwaczy skrytek zarejestrowanych w serwisie, a znajdujących się na terenie Polski. Odznaka ustanowiona została w czterech stopniach, z których do zdobycia pierwszego (Odznaka Popularna) wystarczy znalezienie 100 skrytek na terenie naszego kraju. Regulamin znajdziecie pod adresem https://www.geocaching.pl/pttk.php?action=rules
Pozdrawiam i miłego poszukiwania

[ZT]1993[/ZT]

(Adam. Pieszo przez kraj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%