Zamknij

Pieszo przez kraj. Znaczenie znaków szlaków pieszych

18:12, 15.02.2020 Adam Pieszo przez kraj Aktualizacja: 18:57, 15.02.2020
Skomentuj Na szlakach spotkamy różne kierunkowskazy/foto:Adam Na szlakach spotkamy różne kierunkowskazy/foto:Adam

W moim debiucie w "Wieściach Międzychodzkich" poruszyłem kwestię kolorów oznaczeń  szlaków. Reasumując: kolor szlaku nie oznacza stopnia jego trudności. Aby jednak bezpiecznie poruszać się szlakami powinniśmy także poznać znaczenie poszczególnych znaków, oznakowanie szlaku bowiem to nie tylko najczęściej widywany kolorowy pasek w białym kwadracie. I o tych innych znakach będzie właśnie dzisiaj.

 

Rysunek 1: znak oznaczający początek (koniec ) szlaku, w kształcie koła o średnicy 100 mm w kolorze białym, w którego centrum znajduje się koło o średnicy 40 mm w kolorze szlaku.

 

 

Rysunek 2: podstawowy znak szlaku, prostokątny, o wymiarach 90x150 mm, składający się z trzech poziomych pasków, przy czym paski zewnętrzne są koloru białego, pasek środkowy natomiast w kolorze szlaku.

 

 

Rysunek 3: strzałka i wymiarach 90(140)x176 mm z białym tłem i nałożoną strzałką w kolorze szlaku, umieszczany jest zwykle w miejscu lub za miejscem zmiany kierunku szlaku.

 

 

Rysunek 4 i 5: znaki skrętu o wymiarach 90/180x90/150 mm, składające się z trzech pasków, gdzie zewnętrzne są w kolorze białym a środkowy w kolorze szlaku, występujące z załamaniem pod kątem 90° i 135°, umieszczane zwykle przed miejscem zmiany kierunku szlaku.

 

Rysunek 6: w terenach trudnych orientacyjnie lub też w celu zwrócenia uwagi turysty na nagłą zmianę kierunku szlaku stosuje się wykrzyknik w kolorze białym, umieszczany nad znakiem podstawowym.

 

 

W czasie naszych wędrówek natknąć możemy się także na różne znaki informacyjnie. Do najczęściej spotykanych należą tablice ze schematyczną siecią szlaków o wymiarach 500x700 mm (Rys.7) oraz drogowskazy o wymiarach 150x450 mm, podzielone na trzy części pionowymi czarnymi liniami (Rys.8).

Pierwszą część zajmuje strzałka kierunkowa z oznaczeniem koloru szlaku. Część środkowa podzielona jest na dwa wiersze. W pierwszym znajduje się nazwa miejscowości (miejsca) pośredniej, drugi wiersz zawiera nazwę miejscowości (miejsca) docelowego wraz z czasami przejścia (w górach) lub odległościami w kilometrach (niziny). W trzeciej części drogowskazu znajdziemy natomiast informacje o administratorze PTTK na danym terenie.

Zdjęcie PTTK

I to by było na tyle, jeśli chodzi o krótkie omówienie podstawowych znaków, na które możemy natknąć się na szlaku. Jest jeszcze kilka innych, pozwolę sobie jednak na omówienie ich „na bieżąco” w czasie opisu poszczególnych szlaków. A na pierwszy z nich gorąco zapraszam już w przyszłym tygodniu.

(Adam Pieszo przez kraj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%