Gazeta Wyborcza zaatakowała Wojewodę Wielkopolski za brak zgody na referendum w gminie Międzychód. Gazeta uznała tą decyzję za "piewszą kontrowersyją decyzję nowego wojewody z PiS".
W dniu 15 stycznia 2021 roku Rada Miejska Międzychodu na wniosek burmistrza podjęła uchwałę w sprawie przeprowadzenia w dniu 7 marca referendum gminnego dotyczącego zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Gorzynia. Na obszarze tym ma powstać zakład produkcji mebli.
Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński w ramach nadzoru w dniu 10 lutego stwierdził nieważność uchwały Rady Miejskiej Międzychodu ze względu na istotne naruszenie prawa.
Uchwała RM w sprawie referendum nieważna. Naruszono prawo.
Po ogłoszeniu decyzji Wojewody burmistrz Krzysztof Wolny dopatruje się w niej politycznych przesłanek
Jak będzie trzeba to należy przeprowadzić pikietę przed Urzędem Wojewódzkim pokazując jak traktowany jest głos społeczeństwa przez obecne władze - napisał Krzysztof Wolny w komentarzu pod naszym artykułem
Teraz burmistrz znalazł sojusznika w "Gazecie Wyborczej". W artykule "Pierwsza kontrowersyjna decyzja nowego wojewody z PiS. Nie ma zgody na referendum. "Polityczne przepychanki" " zarzucono, że powodem jest m.in. słaba popularność w powiecie międzychodzkim partii rządzącej
PiS w naszym powiecie nie cieszy się popularnością jak na wschodzie Wielkopolski. Tym samym urząd nie chce dopuścić, by mieszkańcy w demokratycznym referendum wypowiedzieli się, czy chcą tej inwestycji, czy nie – cytuje gazeta jednego z międzychodzkich urzędników.
W związku z tekstem w "Gazecie" Kacper Witt z Radia Poznań poprosił o komentarz rzecznika Wojewody
Doszło do istotnego naruszenia prawa. Zapisy o referendum nie mają tu zastosowania. Kwestie planistyczne muszą być ustalane z mieszkańcami na drodze konsultacji społecznych - poinfomował Tomasz Stube
Materiał Kacpra Witta dostępny jest TUTAJ
Przypomnijmy, że w decyzji wojewody są dwa podstawowe zarzuty wskazujące na istotne naruszenie prawa. Jeden to fakt, że pytanie referendalne jest źle sformuowane i niezgodne z przepisami. Powołał się przy tym na orzeczenie sądowe. A drugi, to brak dostępu mieszkańców do przedmiotowego projektu uchwały. Nie umieszczono jej bowiem nawet na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. I to już jest ewidentny błąd urzędników.
Więcej o uzasadnieniu uchylenia uchwały międzychodzkich radnych przeczytacie TUTAJ
Mimo uchylenia uchwały Rady Miejskiej w skrzynkach mieszkańców znalazły się ulotki zachęcające do udziału w referendum. Zwróciliśmy się więc do burmistrza z pytaniem o powód drukowania i dystrybucji ulotek a także o koszty tej kampanii. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
0 0
Ha ha ha, wyborcza to antypolski antyk, kto to czyta? Zawsze pluli ma Polskę, to i na wojewodę plują - bo z PISu. Nic nie zrobią tym pisaniem, niech lepiej zwijają manatki i wypad do Niemiec! Obłudne lewactwo!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wiescimiedzychodzkie.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz