Zamknij
REKLAMA

REKLAMA
11:54, 27.03.2020
Osoby cierpiące na astmę i alergiczny nieżyt nosa są bardziej narażone na skutki zakażenia koronawirusem. Tacy pacjenci nie powinni przerywać zalecanej terapii, bo to zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 ? wyjaśnia prof. Marek Jutel, prezydent Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI).
22:43, 05.03.2020
Światowe badania naukowe z ostatnich lat potwierdzają, że masło wytworzone z orzechów ziemnych, orzechów nerkowca czy migdałów posiada wiele zalet cennych dla zmagającego się z tą chorobą organizmu. Jest nie tylko zdrowe, smaczne, pożywne, ale przyczynia się też do wyrównania poposiłkowego stężenia glukozy we krwi - podkreślają eksperci z GCZD.
18:02, 27.02.2020
Kiedy trawimy jedzenie, nasz organizm zużywa niemało energii na trawienie, wchłanianie, transport składników odżywczych i ich gromadzenie - wyjaśniają naukowcy z Uniwersytetu w Lubece. To tzw. termogeneza poposiłkowa.
22:04, 23.02.2020
Już około 20 minut szybkiego marszu dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji o 22 proc. - przypomina psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który był obchodzony 23 lutego.
09:46, 18.02.2020
Światowa Organizacja Zdrowia 30 stycznia 2020 roku ogłosiła nowy koronawirus jako ?stan zagrożenia zdrowia publicznego?. Wyjeżdżając na wakacje lub w podróż służbową polisa powinna być zawsze obowiązkowa. Dla własnego dobra. Warto więc sprawdzić czy polisa wykupiona na podróż zapewni ochronę w przypadku zachorowania na koronawirus 2019-nCoV.
18:02, 09.02.2020
Wydawało się, że w komórkach płuc palaczy papierosów powstają mutacje, które są trwałe i pozostają nawet wtedy, gdy uda się zerwać z nałogiem. Z czasem - niestety - mogą doprowadzić one do rozwoju nowotworu, ponieważ są jak bomby z opóźnionym zapłonem. Byli palacze - tak sądzono - są w lepszej sytuację dzięki temu, że już nie zasilają płuc dymem tytoniowym i szkodliwym substancjami.
20:00, 07.02.2020
Kawa dla wielu z nas jest nieodłącznym elementem porannego rytuału. Rozgrzewa, pobudza i skutecznie dodaje energii do działania. Filiżanka aromatycznej małej czarnej to sprawdzony sposób na natychmiastową poprawę koncentracji i wydajności. Choć, jak dowiedziono w wielu badaniach, kofeina wywiera korzystny wpływ na nasz organizm, nie jest substancją pozbawioną wad. Jej spożywanie - zwłaszcza w nadmiarze - może powodować szereg skutków ubocznych. Kawosze cierpią niekiedy na bezsenność, niepokój, rozstrój żołądka i drżenie mięśni. Odstawienie kofeiny również grozi pojawieniem się nieprzyjemnych dolegliwości, choćby w postaci obniżonego nastroju, spadku energii i bólu głowy.
12:11, 05.02.2020
Jeszcze do niedawna wyobrażenie na temat diety roślinnej sprowadzało się do główki sałaty. Dziś bogactwo kuchni wegetariańskiej potrafi zaskoczyć nawet zagorzałych mięsożerców, bo alternatyw nie brakuje. Rynek roślinnych substytutów jest tym najprężniej rozwijającą się gałęzią przemysłu spożywczego, a będzie jeszcze lepiej, bo popularność diety roślinnej nie maleje.
20:30, 02.02.2020
Autorami tych ustaleń są specjaliści z University of Otago (Nowa Zelandia), University of Melbourne (Australia) i University of Auckland (Nowa Zelandia). Kierująca nimi dr Caroline Shaw, twierdzi, że ludzie, którzy dojeżdżają do pracy na rowerze, mają 13-procentową redukcję śmiertelności, prawdopodobnie z powodu różnorakich korzyści zdrowotnych wynikających ze wzmożonej aktywności fizycznej. U osób, które chodziły do pracy pieszo lub korzystały z transportu publicznego, zmniejszenia śmiertelności nie stwierdzono.
12:06, 02.02.2020
Każda pora roku ma swoje owoce i warzywa, które warto jeść dla witamin. Zima zawęża wprawdzie ten wybór, ale warto skorzystać z polskich owoców i warzyw.
REKLAMA
21:14, 29.01.2020
W Gorzowie Wlkp. zakończyło się przeprowadzanie anonimowych ankiet wśród rodziców dzieci uczęszczających do żłobków. Rodzice byli pytani o to, co sądzą na temat przyznawania dodatkowych punktów za szczepienia podczas naboru maluchów do danej placówki. Okazało się, że większość osób chce wprowadzenia takiego kryterium.
19:24, 26.01.2020
Badanie, które doprowadziło do takich wniosków przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga (USA) na grupie 5834 dorosłych Amerykanów. Zespół pod kierunkiem dr. Larry'ego Tucker'a analizował związek pomiędzy długością telomerów a częstością spożycia mleka i zawartością tłuszczu mlecznego.
19:00, 20.01.2020
E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności. Najkrócej ważne są te na antybiotyki - 7 dni, na preparaty immunologiczne 120 dni, pozostałych przypadkach termin realizacji wynosi 30 dni. Po tych określonych w terminach pacjent już ich nie zrealizuje, chyba że lekarz zaznaczy, że lek można wykupić od konkretnej daty. "To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe" - zauważa resort zdrowia.
11:00, 18.01.2020
Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu negatywnie wpływa na kondycję fizyczną i zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby układu krążenia i inne przypadłości. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael), Uniwersytetu Belgradzkiego (Serbia) i Uniwersytetu Pisztińskiego (Kosowo) zasugerowali, iż papierosy mogą również niekorzystnie oddziaływać na zdrowie psychiczne.
06:00, 17.01.2020
Naukowcy z Chińskiej Akademii Badań Medycznych przeanalizowali dane na temat ponad 100 tys. osób, sprawdzając wpływ picia herbaty na ich zdrowie średnio przez 7 lat. Uczestnicy projektu nie mieli w historii medycznej ataku serca, udaru ani nowotworów. Badacze podzielili ich na dwie grupy - entuzjastów herbaty pijących ją co najmniej trzy razy w tygodniu oraz osoby pijące ją rzadziej niż trzy razy na tydzień.
REKLAMA
© wiescimiedzychodzkie.pl | Prawa zastrzeżone