Zamknij
REKLAMA

REKLAMA
18:57, 19.10.2019
Najwcześniejsze wzmianki o zastosowaniu klasycznych przypraw zawierają teksty sumeryjskie sprzed około pięciu tysięcy lat. Stosowano wtedy rośliny przyprawowe nie tylko do wzbogacenia smaku potraw, ale również do celów leczniczych. Nie obce w tych czasach były liście drzewa laurowego, owoce kminku, tymianek, a i uprawiano także czosnek czy cebule. W późniejszych epokach rośliny przyprawowe stały się przedmiotem handlu wymiennego. Przygotowywano z nich, do celów leczniczych różne maści, balsamy, a nawet kadzidła odkażające pomieszczenia. Mimo odwiecznej historii przypraw i ich zastosowania w medycynie naturalnej to, jednak przyprawy stanowią tradycję kulinarna każdej kultury całego globu w celu wzbogacenia i urozmaicenia smaku potraw.
09:00, 07.09.2019
Jeszcze lato jest z nami, a już możemy odczuć powiew jesiennego wiatru. Z czym nam się kojarzy ta piękna pora roku? Na pewno z kolorowymi liśćmi, krótszym dniem, pogodą w kratkę i przede wszystkim z niechcianym przeziębieniem.
10:00, 15.08.2019
W tradycji ludowej 15 sierpnia to święto maryjne, podczas, którego czczona jest patronka ziemi, ziół, kwiatów, owoców, warzyw i zbóż. W tym dniu składa się Matce Boskiej w ofierze płody ziemi w postaci bukietów. Układa je się z wszystkiego, co zrodziła ziemia i co ważne jest dla ludzkiego przetrwania. Zazwyczaj są to kłosy zbóż, kwiaty oraz, zioła m.in. bylica, macierzanka, mięta, piołun, chabry, krwawnik, wrotycz.
10:40, 07.08.2019
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus L.) towarzyszy człowiekowi od zawsze i to nie tylko w dziedzinie piwowarstwa. To z czasów rzymskich pochodzi jego nazwa - lupulus oznacza małego wilka - oplatając drzewa duszą je, tak jak dusi swoją ofiarę wilk. Rzymianie i Grecy stosowali chmiel jako środek leczniczy na bezsenność, brak apetytu oraz ... jako środek uspokajający popęd płciowy. Był wykorzystywany również do leczenia zakażonych ran i bakteryjnych chorób skóry.
12:58, 27.07.2019
Sezon wakacyjny w pełni. Część z nas dopiero wybierze się na zasłużony wypoczynek. Zdarza, się że wymarzony urlop może zamienić się w wakacyjny dramat, a każde wyjście z pensjonatu czy hotelu skończy się na poszukiwaniu "pełnego węzła sanitarnego".
08:00, 18.07.2019
Coraz częściej spotykamy ją w polskich ogrodach i na uprawach. Wiele ma imion i zdrobnień, ale tak aromatyczno orzeźwiający zapach tylko jeden. Ta przyjemna woń potrafi wykurzyć z szafy niejednego insekta i skutecznie utulić do snu. Jednak w ostatnim czasie lawenda lekarska, która również nazywana jest lawendą wąskolistną czy lawendą prawdziwą cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko miłośników ogrodów, ale także wielu badaczy. Jest bardzo ceniona i coraz chętniej wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Dlaczego? Kwiat lawendy posiada m.in. olejek eteryczny, który ma unikalną aktywność biologicznie czynną.
14:06, 14.07.2019
W Centrum Dietetycznym Naturhouse w Międzychodzie można skorzystać z pomocy dietetyka, który udziela specjalistycznych konsultacji, przeprowadza dokładne pomiary ciała i dobiera plan diety dopasowany do indywidualnych potrzeb organizmu.
18:35, 07.06.2019
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży leku na nadciśnienie. Decyzję podjęto w związku z podejrzeniem o przekroczenie dozwolonej ilości środka kancerogennego - NDMA. Nakazano wycofanie z obrotu kilkudziesięciu serii leku Valzek
13:42, 28.05.2019
Ziołowych impresji ciąg dalszy. Dzisiaj Kamila Baczyńska wyjaśnia jak nie dać się kleszczom. Przeczytajcie jak można walczyć z nimi ziołami.
19:42, 26.05.2019
W Międzychodzie swoje podwoje otworzyło Studio Figura. Jego celem jest pomóc kobietom zrealizować marzenia o pięknym ciele i świetnym samopoczuciu.
REKLAMA
20:19, 21.05.2019
To miało być coś! Otwarcie Centrum Cyklotronowe Bronowice miało być dumą Polski. To zaledwie jedno z siedmiu takich miejsc w Europie. Koszt powstania tego miejsca kosztował 300 milionów złotych.
09:00, 18.05.2019
Zapraszamy na nowy cykl artykułów z praktycznymi poradami Kamili Baczńskiej - ZIOŁOWE IMPRESJE. Zioła, ekologia oraz pyszne i zdrowe jedzenie to dla niektórych styl życia. Dlatego Bazarek Natury stara się inspirować do zbudowania w Nas postawy zdrowego żywienia, stosowania naturalnych kosmetyków a przede wszystkim szacunku do tego co stworzyła Matka Natura. Przeczytacie o ziołach, zielarstwie oraz zdrowej kuchni. Zapraszamy.
07:00, 08.02.2019
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił, że z rygorem natychmiastowym z aptek wycofany zostanie popularny lek na katar. GIF pozytywnie odniósł się do wniosku samego producenta tego specyfiku. Chodzi o Sudafed XyloSpray HA.
06:00, 04.12.2018
Krewniacy "Międzychodzko-Sierakowscy" nie tylko honorowo oddają krew, ale także szkolą się i promują honorowe oddawanie krwi.
REKLAMA
© wiescimiedzychodzkie.pl | Prawa zastrzeżone