Zamknij
REKLAMA

Ważni biskupi tuszowali pedofilię

16:20, 29.03.2021 | .
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Nuncjatura Apostolska poinformowała o ukaraniu abpa Sławoja Leszka Głódzia i abpa Edwarda Janiaka. Chodzi o tuszowanie przypadków pedofilii w kościele.

Komunikat w tej sprawie Stolica Apostolska opublikowała w poniedziałek (29 marca).

Jak informuje Onet.pl postępowanie toczyło się na podstawie przepisów motu proprio "Vos estis lux mundi", dekretu ogłoszonego przez papieża Franciszka w maju 2019 r.  To właśnie ten dokument ustala procedury zgłaszania i badania przypadków tuszowania przestępstw seksualnych przez biskupów. Jak podaje portal, postępowanie prowadzone było przez księży spoza diecezji gdańskiej.

Jako pierwszy w sieci pojawił się komunikat w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka.

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich, oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją

- informuje Nuncjatura Apostolska w Polsce

Biskup senior musi zamieszkać poza diecezją kaliską i ma zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej. Musi również wpłacić z osobistych funduszy odpowiednią sume na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. 

Stolica Apostolska nie podaje jednak żadnych konkretnych kwot.

Podobne kary zostały zastosowane również wobec abp. Sławoja Leszka Głódzia. Duchowny musi zamieszkać poza diecezją gdańską i podobnie jak biskup senior Edward Janiak ma zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych. Musi też wpłacić pieniądze na rzecz fundacji.

Biskupi byli oskarżani o tuszowanie pedofilii. Szokujące informacje na temat ich działań ujawnili bracia Sekielscy w filmie "Zabawa w chowanego".

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%